Mocne słowa Sikorskiego. Przekonuje, jak pokonać Putina

W sobotę Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych, wygłosił wykład w Ditchley Park, siedzibie Ditchley Foundation, położonej w pobliżu Oxfordu. W swoim wystąpieniu podkreślił, że Kreml można zatrzymać, a nawet pokonać, jednak zdaniem Sikorskiego, Zachód zapomniał o tej możliwości.

Sikorski o pokonaniu Putina
Sikorski o pokonaniu Putina
Źródło zdjęć: © East News
oprac. KBŃ

29.06.2024 | aktual.: 30.06.2024 06:03

Radosław Sikorski zwrócił uwagę na konieczność ponownego nauczenia się korzystania z gry eskalacyjnej. Jako przykład podał możliwość przejęcia wszystkich rosyjskich aktywów państwowych o wartości 300 miliardów euro. Według ministra Władimir Putin, już uznał te aktywa za stracone i nie spodziewa się ich odzyskać.

Sikorski o Putinie

Sikorski zauważył jednak, że Putin nie wierzy, że Zachód ma wystarczającą odwagę, aby te aktywa przejąć. Jak do tej pory, zdaniem szefa polskiej dyplomacji, Zachód pokazuje, że Putin ma rację.

Sikorski przekonywał, że Putin żałuje upadku Związku Radzieckiego i zdecydował się na rewanż. Minister ostrzegł, że częścią tego rewanżu jest nowa oś państw autokratycznych, która stanowi wyzwanie dla naszych wartości, naszego bezpieczeństwa i naszego stylu życia. Wyraził jednak przekonanie, że Zachód jest w stanie stawić czoła temu zagrożeniu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

- Musimy zapobiec szerszemu konfliktowi, musimy też zwyciężyć. Razem, jako część międzynarodowego sojuszu demokracji, damy radę - mówił Sikorski podczas swojego wykładu.

Sikorski: Kreml można powstrzymać

Podkreślił, że "Kreml można powstrzymać, a nawet pokonać - po prostu o tym zapomnieliśmy". Przywołał również słowa byłego prezydenta USA, Ronalda Reagana, który mawiał, że jego strategia wobec Związku Radzieckiego jest prosta: "My wygrywamy, oni przegrywają". Sikorski zaznaczył, że podoba mu się to podejście.

Ditchley Foundation, gdzie wygłoszony został wykład Sikorskiego, to fundacja powołana w 1958 roku, zajmująca się stosunkami międzynarodowymi. W szczególności skupia się na relacjach brytyjsko-amerykańskich, a od czasu brexitu także na pogłębianiu relacji Wielkiej Brytanii z kontynentalną Europą. Fundacja jest znana z organizowania konferencji, a od 1962 roku organizuje także doroczne wykłady, do których wygłoszenia co roku zapraszana jest jedna znacząca dla relacji międzynarodowych postać.

Wykład Radosława Sikorskiego był 60. w historii Ditchley Foundation. W poprzednich latach zaproszeni do wygłoszenia wykładu byli między innymi dyrektor CIA William Burns, były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair oraz były premier Australii Malcolm Turnbull.

Źródło artykułu:PAP
wojna w Ukrainieradosław sikorskiwładimir putin
Wybrane dla Ciebie
Wyłączono komentarze

Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli. Dlatego, w poczuciu odpowiedzialności za ochronę przed dezinformacją, zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski