PolskaSikorski, Ławrow, Westerwelle w Warszawie o amunicji w Kaliningradzie i Syrii

Sikorski, Ławrow, Westerwelle w Warszawie o amunicji w Kaliningradzie i Syrii

Szefowie MSZ Polski, Niemiec i Rosji uzgodnili w Warszawie, że w ramach Rady NATO-Rosja będą nadal dążyć do utylizacji starej amunicji w Kaliningradzie. Ministrowie chwalili funkcjonowanie małego ruchu granicznego; rozmawiali też o Syrii oraz kwestiach regionalnych.

Sikorski, Ławrow, Westerwelle w Warszawie o amunicji w Kaliningradzie i Syrii
Źródło zdjęć: © PAP | Paweł Supernak

W Warszawie spotkali się szefowie MSZ Polski, Niemiec i Rosji: Radosław Sikorski, Guido Westerwelle i Siergiej Ławrow. Spotkanie odbyło się w formule Trójkąta Królewieckiego. Spotkanie w takim formacie odbywa się niespełna trzy tygodnie po Radzie Rosja-NATO oraz na kilka tygodni przed szczytem Rosja-UE.

Szef polskiego MSZ poinformował, że ministrowie uzgodnili, że w ramach Rady NATO-Rosja będą nadal dążyć do zrealizowania celu utylizacji przestarzałej amunicji w obwodzie kaliningradzkim. - Podjąłem decyzję o sfinansowaniu naszej części tej inicjatywy. Mamy nadzieję, że to będzie konkretne i bardzo ważne przedsięwzięcie we współpracy pomiędzy Rosją a całym Sojuszem Północnoatlantyckim - powiedział szef polskiego MSZ. Jak dodał, potencjalnie chodzi o likwidację około 5 tys. ton amunicji.

Kwestia Syrii

Ministrowie rozmawiali także o sytuacji w Syrii. Szef niemieckiego MSZ powiedział, że z "satysfakcją wita" porozumienie ws. zwołania międzynarodowej konferencji poświęconej Syrii. Jak ocenił, konferencja jest szansą na znalezienie politycznego rozwiązania konfliktu w tym kraju. Zadeklarował gotowość Niemiec do udziału w tym przedsięwzięciu. Podkreślił, że "należy unikać wszystkiego, co może stanowić przeszkodę dla sukcesu takiej konferencji".

We wtorek Rosja i USA uzgodniły, że możliwie przed końcem maja zwołają międzynarodową konferencję pokojową, której celem będzie zakończenie krwawego konfliktu wewnętrznego w Syrii.

- Ostotne jest to, aby starać się uniknąć dalszej eskalacji konfliktu w Syrii przez strony konfliktu, jesteśmy przekonani, że teraz pilnie potrzebne jest przeciwdziałanie nielegalnemu przepływowi w skali międzynarodowej broni do Syrii - mówił niemiecki minister. Jak ocenił, "wszystkie tego rodzaju transakcje są jak najbardziej niekorzystne dla rozwiązania problemu".

Ławrow był pytany o to, czy Rosja planuje dostarczenie broni do Syrii. - Rosja nie planuje, Rosja już podpisała kontrakty i kończy dostarczenie (...) techniki, która stanowi systemy przeciwlotnicze - oświadczył szef rosyjskiego MSZ. Ławrow zaznaczył, że to nie jest zabronione, gdyż chodzi o to, by Syria jako państwo miała możliwość obronić się przed uderzeniami z powietrza, co - dodał - "nie jest fantastycznym scenariuszem".

Westerwelle poinformował, że podczas konsultacji ministrowie "intensywnie rozmawiali" o tej kwestii. Przyznał, że wzbudziła ona kontrowersje. - Niemcy uważają, że trzeba zaniechać wszelkich dostaw broni. Rozwiązanie polityczne musi mieć szanse - oświadczył szef dyplomacji RFN. Jak dodał, tej właśnie kwestii ma być poświęcona międzynarodowa konferencja na temat Syrii.

Westerwelle ocenił ponadto, że konieczne jest sprawdzenie zarzutów użycia broni chemicznej w Syrii. "Strona syryjska powinna udostępnić ekspertom z ONZ kontrolę, ponieważ to sprzyja znalezieniu politycznego rozwiązania, do którego dążymy i które może zaprowadzić stabilny pokój w Syrii" - powiedział Westerwelle.

Syryjski konflikt rozpoczął się w marcu 2011 r. od antyrządowych protestów, które przerodziły się w wojnę domową z udziałem setek ugrupowań rebelianckich. Jak szacuje ONZ, w walkach śmierć poniosło już ponad 70 tys. ludzi.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)