Trwa ładowanie...
d2l71m6

Sigmar Gabriel: Iskandery w Kaliningradzie zagrożeniem bezpieczeństwa w Europie

Szef MSZ Niemiec Sigmar Gabriel powiedział w wywiadzie dla agencji Interfax w czwartek, że stałe rozlokowanie rosyjskich rakiet Iskander w Kaliningradzie byłoby zagrożeniem dla bezpieczeństwa Europy. Zapewnił, że Berlin poważnie traktuje obawy mieszkańców Europy Wschodniej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sigmar Gabriel
Sigmar Gabriel (PAP/EPA, Fot: Swen Pfortner)
d2l71m6

- Gdyby rakiety Iskander miały być rozlokowane w Kaliningradzie na stałe, byłoby to dla nas powodem do dużego niepokoju i zagrożeniem dla bezpieczeństwa Europy. Dlatego śledzimy z ogromną uwagą i rosnącym zaniepokojeniem to, co dzieje się w Kaliningradzie - powiedział Gabriel przed rozpoczęciem czwartkowej wizyty w Rosji.

W Europie Wschodniej panuje jego zdaniem zaniepokojenie wywołane działaniami Rosji wobec Ukrainy, które Niemcy "muszą traktować poważnie". Gabriel zaapelował do strony rosyjskiej o powrót na ścieżkę rozbrojenia i do regularnych spotkań Rady NATO-Rosja. - Za wszelką cenę musimy zapobiec powrotowi do zimnej wojny - podkreślił szef niemieckiej dyplomacji.

Pytany o sankcje, Gabriel zaznaczył, że "nie są one celem samym w sobie", lecz służą realizacji porozumienia z Mińska, które miało doprowadzić do rozwiązania konfliktu zbrojnego na wschodzie Ukrainy. - Bardzo bym się ucieszył, gdyby wreszcie doszło do postępu w realizacji Mińska i gdybyśmy mogli rozmawiać o stopniowym poluzowaniu sankcji. Prawda jest jednak taka, że dotychczas to nie nastąpiło - wyjaśnił niemiecki polityk.

d2l71m6

Gabriel ocenił sceptycznie propozycje rozszerzenia grona krajów poszukujących rozwiązania kryzysu na Ukrainie o Stany Zjednoczone czy też "nowego startu" negocjacji. Jego zdaniem ani Moskwa, ani Kijów nie sygnalizują chęci zmiany formatu rozmów.

Odnosząc się do projektu gazociągu Nord Stream 2, Gabriel powiedział: "Chcemy Nord Stream 2, ale chcemy też bezpiecznego utrzymania gazociągów na Ukrainie i bezpieczeństwa dostaw do krajów takich, jak Słowacja, Czechy czy Polska". - Mam wrażenie, że nasi rosyjscy partnerzy są jak najbardziej gotowi do zagwarantowania tego - wtrącił.

Gabriel określił Rosję mianem "dużego i ważnego sąsiada" w Europie. Współpraca jest konieczna dla zapewnienia Europie pokoju i bezpieczeństwa - zaznaczył polityk niemieckiej SPD.

d2l71m6

Podziel się opinią

Share

d2l71m6

d2l71m6
Więcej tematów