Siergiej Naryszkin
Rosyjski działacz państwowy, polityk, długoletni informator Kremla, bliski współpracownik Władimira Putina. Pełnił funkcje szefa Aparatu Rządu Federacji Rosyjskiej, wiceprzewodniczącego Rządu Federacji Rosyjskiej, szefa Administracji Prezydenta Federacji Rosyjskiej i przewodniczącego Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej. Od 2016 r. jest dyrektorem Służby Wywiadu Zagranicznego.
Data urodzenia: | 27.10.1954 (wiek: 70 lat) |
Miejsce urodzenia: | Petersburg |
Pochodzenie: | Rosja |
Partie: | Jedna Rosja |
Rola: | Przewodniczący Dumy Państwowej (2011–2016) |
Wczesne lata i edukacja
W 1978 r. Siergiej Naryszkin ukończył studia w Leningradzkim Instytucie Mechanicznym z dyplomem inżyniera. Niedługo po tym został pierwszym sekretarzem Komsomołu, Wszechzwiązkowego Leninowskiego Komunistycznego Związku Młodzieży. Jeszcze w 1978 r. kontynuował naukę w Wyższej Szkole KGB. W latach 90. ukończył studia ekonomiczne na Międzynarodowym Instytucie Zarządzania w Petersburgu.
Kariera polityczna
W 1982 r. Naryszkin został zastępcą prorektora Leningradzkiego Instytutu Politechnicznego. W latach 1988-1992 pracował w ambasadzie sowieckiej w Brukseli. Po powrocie do kraju został szefem jednego z wydziałów Komitetu Ekonomiki i Finansów administracji Petersburga.
Od 1992 do 1995 r. pracował w Komisji Ekonomiczno-Finansowej Urzędu Burmistrza Petersburga. W latach 1997-1998 Naryszkin kierował Departamentem Inwestycji rządu Obwodu Leningradzkiego. Od 1998 do 2004 r. był przewodniczącym Komitetu ds. Zewnętrznych Stosunków Gospodarczych i Międzynarodowych rządu Obwodu Leningradzkiego.
Kariera na szczeblu państwowym rozpoczęła się w 2004 r. Wówczas Naryszkin został zastępcą szefa departamentu ekonomicznego rosyjskiej administracji prezydenckiej. Zbliżył się więc do ówczesnego prezydenta, Władimira Putina. W tym samym roku został członkiem rady Sovkomflot i Rosniefti – dużych państwowych koncernów. Został także przewodniczącym rady dyrektorów pierwszego kanału telewizji rosyjskiej. W tym samym roku objął stanowisko szefa Aparatu Rządu Federacji Rosyjskiej.
Po zaprzysiężeniu prezydenta Dmitrija Miedwiediewa 12 maja 2008 r. otrzymał nominację na stanowisko szefa Administracji Prezydenta.
Przewodniczący Dumy Państwowej i szef SWR
Naryszkin przestał być szefem Administracji Prezydenta w 2011 r. w związku z objęciem mandatu deputowanego Dumy Państwowej. Kandydował z partii Jedna Rosja. Podczas inauguracyjnego posiedzenia VI kadencji został wybrany na przewodniczącego Dumy Państwowej.
We wrześniu 2016 r. Naryszkin został mianowany dyrektorem Rosyjskiej Służby Wywiadu Zagranicznego (SWR). Jest to instytucja, która przejęła zadania po KGB. Głównym jej zadaniem jest dostarczanie prezydentowi i rządowi Federacji Rosyjskiej wszelkich informacji, w tym politycznych, z innych państw, wspierając rosyjskie władze w prowadzeniu skutecznej polityki. Funkcjonariusze SWR, nielegalni szpiedzy, działają w krajach świata pod przykrywką jako turyści, dyplomaci czy członkowie różnych organizacji.
Siergiej Naryszkin a wojna w Ukrainie
Siergiej Naryszkin został w 2014 r. objęty międzynarodowymi sankcjami w związku z aneksją Krymu. Jako bliski współpracownik prezydenta Władimira Putina został uznany przez kraje zachodu za osobę współodpowiedzialną za eskalację w Ukrainie.
Podczas nadzwyczajnego posiedzenia rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa zwołanego przez Władimira Putina na początku wojny w Ukrainie Naryszkin poparł propozycję o uznaniu niepodległości Donbasu.
Jeszcze przed najazdem na Ukrainę Naryszkin brał udział w szerzeniu antyukraińskiej propagandy w rosyjskim mediach. Zarzucał m.in., że Ukraina, za cichym przyzwoleniem USA, pracuje nad bronią atomową. Oskarżał Ukrainę, że ta zbroi się, rzekomo planując atak na Donbas. Naryszkin, jako przewodniczący Towarzystwa Historycznego Rosji, ma za zadanie dostarczać prezydentowi ideologiczne podstawy jego działań, m.in. związanych z inwazją na Ukrainę.
Zawód | polityk |
Komentarze