Trwa ładowanie...

Siergiej Ławrow: niepohamowana ekspansja NATO to błąd

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że błędem jest "bezustanna" - jak to określił - ekspansja NATO. Podkreślił, że neutralny status Ukrainy jest sprawą kluczową dla jej własnych interesów narodowych.

Share
Siergiej Ławrow: niepohamowana ekspansja NATO to błąd
Źródło: PAP/EPA, Fot: Yuri Kochetkov
drnl6ql

- Jesteśmy przekonani o tym, że niepohamowane i bezustanne rozszerzanie NATO jest błędem, naruszającym stabilność Europy - powiedział Siergiej Ławrow na konferencji prasowej ze swym węgierskim odpowiednikiem Peterem Szijjarto, który jest w Moskwie z wizytą.

Nawiązując do Ukrainy, Ławrow oświadczył, że rezygnacja Kijowa z neutralności byłaby "kursem na rozwiązanie siłowe" w Donbasie.

drnl6ql

Przedstawiciele władz w Kijowie, którzy opowiadają się za rezygnacją (kraju) z neutralności, robią to w celu rozwiązania siłą konfliktu na południu i wschodzie Ukrainy - powiedział szef rosyjskiej dyplomacji po rozmowach z ministrem spraw zagranicznych Węgier.

- Działacze w obecnym kierownictwie ukraińskim, którzy występują o rezygnację z neutralności, w większości nie ukrywają, że jest im to niezbędne po to, by rozwiązać problem wschodu i południa drogą siłową i w dalszym ciągu walczyć, jak mówią, z Rosją jako głównym przeciwnikiem - oświadczył Ławrow na konferencji prasowej z Szijjarto.

Zdaniem Ławrowa "radykalni nacjonaliści w Kijowie powzięli zamiar wykorzenienia wszystkiego, co rosyjskie w ukraińskiej historii, wszystkich wartości, które Rosjanie na Ukrainie wyznawali od niepamiętnych czasów".

Ławrow powiedział też, że gdy znikła organizacja Układu Warszawskiego (rozwiązana w r. 1991, utworzona w r. 1955 z inicjatywy ZSRR i kontrolowana przez Moskwę organizacja o charakterze politycznym i militarnym - PAP), można było OBWE uczynić ucieleśnieniem idei wspólnego bezpieczeństwa, lecz NATO wybrało inną drogę - rozszerzenia na wschód.

drnl6ql

Po rozmowach z węgierskim ministrem szef rosyjskiej dyplomacji pochwalił Budapeszt, mówiąc, że od pierwszych dni członkostwa w Unii Europejskiej i w NATO Węgry zachowywały się odpowiedzialnie i nigdy - w odróżnieniu od innych państw, niewymienionych przez Ławrowa - nie próbowały wykorzystywać udziału w tych organizacjach do narzucania im "zideologizowanego i rusofobicznego" podejścia.

Zobacz również wideo: Pogłębia się dramat zwykłych Ukraińców.

drnl6ql

Podziel się opinią

Share
drnl6ql
drnl6ql
Więcej tematów