Trwa ładowanie...
dzvotor
x-news/TVN 24

Siergiej Andriejew: Polska częściowo odpowiedzialna za katastrofę we wrześniu 1939 roku

- Problem w stosunkach z Rosją to wybór Polski - powiedział ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew w programie "Czarno na Białym" w TVN24. Stwierdził również, że nasz kraj jest częściowo odpowiedzialny za wybuch wojny z wrześniu 1939 roku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Siergiej Andriejew: Polska częściowo odpowiedzialna za katastrofę we wrześniu 1939 roku
(Ambasada Rosji)
dzvotor

Siergiej Andriejew ocenił, że polityka Polski doprowadziła do katastrofy we wrześniu 1939 roku. Tłumaczył, że nasz kraj wcześniej wielokrotnie "blokował zbudowanie koalicji przeciwko Niemcom".

Ambasador stwierdził, że w związku z tym na Polskę spadła częściowa odpowiedzialność za wybuch wojny.

- Wojska radzieckie weszły na teren zachodniej Białorusi i zachodniej Ukrainy 17 września 1939 roku, kiedy los wojny między Niemcami a Polską był już przesądzony. Przedtem było już jasne, że Wielka Brytania i Francja nie przyjdą na pomoc Polsce. W tamtych warunkach chodziło o zagwarantowanie bezpieczeństwa ZSRR - dodał ambasador.

dzvotor

Andriejew uważa, że stosunki polsko-rosyjskie są najgorsze od 1945 roku. - Nie jest to nasza wina. To wybór strony polskiej, która zamroziła nasze kontakty polityczne, ale i kulturalne - powiedział w TVN24.

Iskrzy na linii Warszawa-Moskwa

W piątek MSZ Rosji nazwało "kolejnym nieprzyjaznym krokiem" Polski decyzję o niewpuszczeniu do kraju wiceprzewodniczącego krymskiej Rady Ministrów Gieorgija Mudarowa.

Według komunikatu MSZ przedstawiciel Krymu miał w Warszawie wziąć udział w spotkaniu OBWE.

Z kolei polska ambasador w Moskwie została wezwana na rozmowę w sprawie zniszczenia przez nieznanych sprawców 57 tablic na nagrobkach żołnierzy radzieckich na cmentarzu w Milejczycach w woj. podlaskim. Wandale pozrywali czerwone gwiazdy, które były stałym elementem tych tablic. Trzy dodatkowe tablice zupełnie wyrwano. Rosyjskie MSZ wyraziło oburzenie i domaga się rzetelnego śledztwa w tej sprawie.

dzvotor

Podziel się opinią

Share

dzvotor

dzvotor
Więcej tematów