Trwa ładowanie...
30-11-2015 12:28

Siemoniak: to wojsko wskazało, jakie chce pozyskać śmigłowce

- Nowy szef MON Antoni Macierewicz ma prawo mieć inne podejście do tematu. My przed wyborami nie zamknęliśmy żadnego z wątków, dając tym samym możliwość podjęcia decyzji nowej ekipie - mówi WP Tomasz Siemoniak. Były wicepremier odnosi się w ten sposób do sprawy zakupu śmigłowców Caracal.

Siemoniak: to wojsko wskazało, jakie chce pozyskać śmigłowceŹródło: PAP, fot: Jacek Turczyk
d4fn3rk
d4fn3rk

Minister Antoni Macierewicz, podczas jednego z przemówień zaatakował poprzedni rząd i powiedział, że w procesie wyboru śmigłowca wielozadaniowego dopuszczono się wielu uchybień.

- Zdecydowaliście o tym, że oddacie 13,5 mld innym państwom zamiast Polakom, zanim były jakiekolwiek rozstrzygnięcia. Z góry podjęliście decyzję polityczną, która uderzała w polski przemysł. Na to nie ma zgody. Polski przemysł ma równe prawa z przemysłami innych krajów. Bardzo bym się cieszył gdyby ten kontrakt, o ile i jeśli będzie wznowiony, wygrały polskie fabryki - oświadczył Antoni Macierewicz.

Jak twierdzi Tomasz Siemoniak, były wicepremier i minister resortu obrony, należy przede wszystkim sprostować tę opinię. - Był przetarg, w którym uczestniczyły trzy wielkie światowe koncerny, mające swoje fabryki w Polsce. Od każdego z nich wymagaliśmy montowania w Polsce i stworzenia określonej liczby miejsc pracy. Żadnych politycznych decyzji w tym wszystkim nie było - mówi.

Były minister podkreśla, że nowy szef MON Antoni Macierewicz ma prawo mieć inne podejście do tematu dotyczącego zakupu śmigłowców Caracal. - My przed wyborami nie zamknęliśmy żadnego z wątków, dając tym samym możliwość podjęcia decyzji nowej ekipie. Teraz należy pytać, w jaki sposób zapewnić te śmigłowce dla wojska. Na pewno trzeba oczekiwać, że nowa procedura wyboru, jeśli oczywiście takowa będzie, musi być przejrzysta, konkurencyjna i jasna. Nie zaś wynikająca z tego, że ktoś palcem pokaże na te śmigłowce, a nie na inne - myśmy tak nie pracowali - zaznacza Siemoniak.

d4fn3rk

- Działała komisja, która sformułowania jakie są wymagania. Komisja składająca się głównie z wojskowych, do dalszego etapu wybrała śmigłowiec Caracal, który według nich spełnia wymagania. Maszyna została poddana testom, które przeszła pomyślnie. Przy tym nie było żadnej ingerencji politycznej. Od samego początku warunki określało wojsko. To wojsko powiedziało jakiego śmigłowca potrzebuje i to wojsko przeprowadzało postępowanie pod nadzorem służb, biura procedura antykorupcyjnych tak, aby wszystko było uczciwe i rzetelne - podkreśla były minister resortu obrony.

Obecnie Ministerstwo Gospodarki prowadzi negocjacje z francusko-niemiecko-hiszpańskim konsorcjum Airbus Helicopters w sprawie umowy offsetowej, w celu pozyskania śmigłowców Caracal. Procedura offsetowa nie została jeszcze rozstrzygnięta.

Ministerstwo Obrony Narodowej decyzję na temat podpisania kontraktu lub o jego odrzuceniu podejmie dopiero po zakończeniu procedury offsetowej przez Ministerstwo Gospodarki. - W wypadku ponownego rozpoczęcia procedury pozyskania śmigłowców wielozadaniowych niewykluczone, że znajdziemy rozwiązanie pozwalające poszczególnym producentom na udział w przetargu i dostarczenie poszczególnych typów helikopterów - powiedział Antoni Macierewicz.

- My pod koniec sierpnia przekazaliśmy wszelkie materiały. Nie chcę w tej sprawie wyrokować. W każdym przypadku są to bardzo trudne negocjacje. Chodzi o duże pieniądze i dobre warunki dla Polski, więc nie potrafię tutaj powiedzieć na jakim to jest w tej chwili etapie. Decyzje były podejmowane przecież poza Ministerstwem Obrony Narodowej - zaznacza Siemoniak.

d4fn3rk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fn3rk
Więcej tematów