SGH awansowała w europejskim rankingu studiów z zarządzania
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie (SGH) zajęła 31. miejsce w prestiżowym europejskim rankingu programów magisterskich w dziedzinie zarządzania (Masters in Management). SGH awansowała o 4 pozycje z 35. miejsca zajętego w 2006 r. - poinformował rzecznik uczelni, Tomasz Rusek.
Jak wyjaśnił, uczelnia znalazła się w rankingu po raz pierwszy w 2006 r. Tegoroczny ranking został opublikowany przez dziennik Financial Times (FT).
Rusek podkreślił, że w tegorocznym rankingu, który klasyfikuje 40 najlepszych studiów magisterskich z zarządzania w Europie, SGH zajęła najwyższą lokatę spośród uczelni z Europy Środkowej i Wschodniej, wyprzedzając elitarny Wiedeński Uniwersytet Ekonomii i Biznesu i budapeszteński Uniwersytet Corvinusa.
Zdaniem rektora uczelni, prof. Adama Budnikowskiego, awans w rankingu jest potwierdzeniem, że SGH wybrała słuszną strategię rozwoju. Jak wyjaśnił strategia ta oparta jest na zasadzie "małe jest piękne".
Rektor podkreślił, że SGH, będąca najmniejszą spośród pięciu publicznych uczelni ekonomicznych w Polsce, świadomie nie zwiększa liczby studentów, stawia natomiast na jakość kształcenia i rozwój naukowy kadry. Umiędzynarodowienie działalności, polegające na zatrudnianiu coraz większej liczby wykładowców z zagranicy, uruchamianiu obcojęzycznych kierunków studiów, prowadzeniu wspólnych badań z zagranicznymi partnerami i umożliwianiu studentom odbywania staży za granicą, również znajduje odzwierciedlenie w rankingu.
Jak wyjaśnił Rusek, ranking sporządzany jest w oparciu o ponad dwadzieścia kryteriów, zgrupowanych w trzech kategoriach: kariera absolwentów (m.in. takie kryteria jak płaca absolwentów, satysfakcja z miejsca pracy, realizacja celów zawodowych), zróżnicowanie społeczności akademickiej (m.in. odsetek kobiet wśród pracowników i studentów, liczba studentów i pracowników z zagranicy) oraz doświadczenie międzynarodowe i badania naukowe (m.in. wskaźnik międzynarodowej mobilności absolwentów, liczba języków wykładowych, odsetek pracowników posiadających doktorat.
Rzecznik dodał, że głównemu rankingowi towarzyszy dziesięć rankingów cząstkowych, klasyfikujących po 10 uczelni, najlepszych w poszczególnych kategoriach. Szkoła Główna Handlowa znalazła się w trzech takich rankingach. W kategorii "płaca w branży finansowej", SGH zajęła siódme miejsce, w kategorii "najlepsi w finansach" - piątą pozycję, natomiast w kategorii "najlepsi w ekonomii" SGH uplasowała się na trzecim miejscu, za London School of Economics i Mannheim Business School".
Ponadto, jak poinformował, SGH jako jedyna polska uczelnia, jest członkiem stowarzyszenia CEMS (Community of European Management Schools and International Companies). Wspólny program magisterski CEMS, wykładany w 17 krajach, zajął drugie miejsce w rankingu FT.