Trwa ładowanie...

Sezon na grzyby 2021. Dokąd udać się na grzybobranie?

Wrzesień to idealny miesiąc na leśne spacery, m.in. z uwagi na trwający w tym okresie sezon na grzyby. Nie wszędzie jednak możemy liczyć na udane zbiory. Gdzie zatem najlepiej udać się na grzybobranie, by trafić na wysyp grzybów?

Sezon na grzyby 2021. Dokąd udać się na grzybobranie? Sezon na grzyby 2021. Dokąd udać się na grzybobranie? Źródło: PAP, fot: Marcin Bielecki
d1frqm1
d1frqm1

W zależności od regionu Polski sezon na grzyby w naszym kraju rozpoczyna się w czerwcu i kończy nawet w listopadzie. To właśnie w tych miesiącach możemy zaobserwować największe oblężenie lasów przez miłośników runa leśnego. Doświadczeni grzybiarze wiedzą kiedy i w jakich miejscach mogą liczyć na wysyp grzybów.

Na co zatem trzeba zwracać uwagę, by nasza wyprawa na grzyby była udana? Sprawdzamy jak i gdzie skutecznie szukać grzybów oraz w których obszarach Polski możemy liczyć aktualnie na ich wysyp.

Grzybobranie 2021. Gdzie można spotkać wysyp grzybów w Polsce?

W polskich lasach najpopularniejszymi grzybami są prawdziwki, podgrzybki oraz kurki. Jak zwraca uwagę portal grzyby.pl, w tym roku w niektórych regionach sezon na grzyby rozpoczął się dosyć wcześnie. "Obszary, które przeżywały typowy letni wysyp (w drugiej dekadzie sierpnia) tj. łódzkie i okolice Warszawy, teraz niemal płynnie przechodzą w kolejny. Podobnie jest w całej wschodniej Polsce" – podaje strona grzyby.pl.

d1frqm1

ZOBACZ TEŻ: Sprawa Beaty K. Jest komentarz wiceministra sprawiedliwości

Na w miarę udane grzybobranie można liczyć również w "szerokim pasie południowej części nizinnej Polski", w województwach mazowieckim i dolnośląskim, a także na południowo-wschodnich obszarach naszego kraju. Portal na wyprawę po grzyby poleca także Lubelszczyznę, Wyżynę Świętokrzyską oraz Podkarpacie i Pomorze.

Gdzie szukać grzybów? Warto zapamiętać

By zwiększyć swoje szanse na udane zbiory, warto przed wyprawą na grzyby zapamiętać kilka zależności. Jeśli wybieramy się do lasu po borowiki szlachetne, warto wiedzieć, że rosną one od lipca do października, zazwyczaj w okolicach dębów. Kanie możemy z kolei napotkać od czerwca do listopada tuż przy lasach liściastych i na polach. Natomiast popularne podgrzybki występują wśród świerków i rosną przez cały sezon grzybiarski, podobnie jak kurki.

d1frqm1

Trzeba również pamiętać, że nie wszystkie grzyby są jadalne. Jak zwraca uwagę Główny Inspektorat Sanitarny, bardzo często grzyby trujące z wyglądu przypominają te jadalne.

"Trwa sezon na grzyby. Najbardziej trujące grzyby bywają łudząco podobne do jadalnych. Konsekwencje niewiedzy grzybiarzy mogą być bardzo poważne" - podkreśla GIS.

Źródło: gazeta.pl/grzyby.pl/GIS

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1frqm1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1frqm1
Więcej tematów