Trwa ładowanie...

Sezon aktywności szerszeni trwa. Te owady mogą być śmiertelnie niebezpieczne

Wraz z nastaniem ciepłych dni do krajobrazu powróciły owady. Wśród nich te, które stanowią potencjalne zagrożenie dla człowieka, czyli szerszenie europejskie. Czy użądlenie szerszenia może zabić?

Szerszenie. Czy ich jad zabija? Sezon aktywności owadów trwaSzerszenie. Czy ich jad zabija? Sezon aktywności owadów trwaŹródło: Pixabay
d3tc8du
d3tc8du

Szerszenie europejskie, nazywane po prostu szerszeniami, to największe owady z rodziny osowatych, które występują w Polsce. Można je spotkać na terenie całego kraju - także w pobliżu miejsc zamieszkiwanych przez ludzi.

Jak rozpoznać szerszenia? Dwie charakterystyczne cechy

Szerszenie z wyglądu przypominają inne pospolicie występujące w Polsce owady osowate. W zależności od regionu ich występowania, a także stadium rozwoju, mogą przybierać różne odmiany barwne - te, które występują w Polsce, najczęściej mają czarny tułów, naznaczony rudawo-rdzawymi plamami oraz odwłok w czarno-żółte pasy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Cała prawda o szerszeniach. Podpowiadamy, jak ustrzec się spotkania z owadem

Cechą charakterystyczną, która pozwoli niemal od razu rozpoznać szerszenia, jest jego rozmiar. Dorosłe szerszenie europejskie osiągają od ok. 17 do nawet 35 mm. Kolejną z charakterystycznych cech tego owada jest wydawany przez niego dźwięk w trakcie lotu. Jest on znacznie niższy od brzęczenia osy i pszczoły, dodatkowo - ze względu na rozmiar szerszenia - również głośniejszy od dźwięków wydawanych przez inne owady.

d3tc8du

Czy szerszeń może zabić? To powszechna opinia

Szerszenie wśród wielu osób mają reputację śmiertelnie groźnych owadów. Jak jednak informują specjaliści, ilość toksyn zawarta w jadzie owadów jest jedynie nieznacznie większa od ilości zawartych w jadzie pszczół czy os. Ale nie oznacza to, że użądlenie szerszenia nie jest niebezpieczne. W przypadku osób uczulonych na jad użądlenie może wywołać śmiertelną reakcję alergiczną.

Co więcej, nawet osoby nieuczulone mogą doświadczyć niebezpiecznych reakcji na jad - m.in. w sytuacji, gdy człowiek zostanie zaatakowany przez kilka owadów. Użądlenie szerszeni (a także innych owadów) może być również szczególnie niebezpieczne w sytuacji, gdy dojdzie do niego w okolicy szyi oraz ust. Opuchlizna, którą może spowodować jad wydzielany przez owada, może utrudnić lub nawet uniemożliwić oddychanie.

Jakie dolegliwości pojawiają się najczęściej po użądleniu szerszenia europejskiego? Owady te mają znacznie większe żądła od innych osowatych. Z tego względu osoby przez nie zaatakowane mogą odczuwać silny ból w miejscu wkłucia.

d3tc8du

Dodatkowo po użądleniu przez szerszenia może pojawić się obrzęk, zaczerwienienie, uczucie rozbicia, gorączka, dreszcze oraz ból głowy. Objawy te mogą utrzymywać się nawet do kilku dni - jednak jeżeli trwają one zbyt długo, należy zasięgnąć porady specjalisty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3tc8du
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3tc8du
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj