PolskaGroźne użądlenia. Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie

Groźne użądlenia. Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie

Zmarł mężczyzna, którego użądliła pszczoła lub szerszeń. Bezpośrednią przyczynę zgonu ma potwierdzić sekcja zwłok. GIS przypomina, że zwykle użądlenie jest niegroźne i powoduje jedynie zaczerwienienie i ból. Są jednak przypadki, że sytuacja staje się dramatyczna.

Groźne użądlenia. Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie
Źródło zdjęć: © East News
Katarzyna Bogdańska

W szpitalu w Łęcznej zmarł 56-letni mężczyzna, którego użądliła pszczoła lub szerszeń. Nie wiadomo jednak czy była to przyczyna śmierci. Ma to wyjaśnić sekcja zwłok. Ma się odbyć prawdopodobnie w środę.

- Niedługo po przewiezieniu jego stan ustabilizował się, ale niestety nie na długo. Podjęliśmy reanimację, ale niestety nie udało się go uratować – mówi w Dzienniku Wschodnim" "Krzysztof Bojarski, dyrektor szpitala.

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega, że użądlenia mogą w skrajnych przypadkach doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego. GIS informuje, że w dwóch przypadkach użądlenie przez owada jest szczególnie niebezpieczne: jeżeli pszczoła albo osa zaatakowała okolicę ust, gardła lub języka (powstający obrzęk może być przyczyną zablokowania drożności dróg oddechowych) lub jeśli osoba użądlona jest uczulona na jad owada. Obie sytuacje mogą zagrażać życiu i wymagają jak najszybszej pomocy lekarskiej.

Najgroźniejsze są użądlenia w okolice szyi, podniebienia, języka, wewnętrznej powierzchni policzków. Powodują obrzęk błon śluzowych, krtani i zablokowanie dróg oddechowych.

Inspektorat przypomina także, że pszczoła może użądlić tylko raz. Osa, szerszeń oraz trzmiel mogą natomiast żądlić wielokrotnie. W tym przypadku trzeba liczyć się z kolejnymi atakami.

Niebezpieczne osy

Ciekawe jest to, że zabicie jednej osy powoduje atak wszystkich z gniazda, ponieważ w chwili zabicia rozrywa się woreczek jadowy, który uwalnia substancje chemiczną, której woń prowokuje owady do ataku.

Kiedy osoba uczulona nie ma leków, powinna otrzymać wapno musujące do wypicia - radzi GIS.

Do miejsca użądlenia przyłożyć zimny okład z lodu oraz jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe.

Gdy poszkodowana osoba nie jest uczulona, należy:

- W przypadku użądlenia przez pszczołę, należy szybko wyciągnąć żądło, trzeba zrobić to ostrożnie, żeby nie uszkodzić woreczka jadowego, gdyż może to zwiększyć dawkę jadu
- Miejsce użądlenia dokładnie umyć wodą z mydłem.
- Przyłożyć zimny okład – zmniejszy obrzęk i spowolni rozprzestrzenianie się jadu.

_**Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl**_

Źródło artykułu:WP Wiadomości
pszczołaosaszerszeń

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (206)