Setki tysięcy. Masowy exodus z Ukrainy
Od początku wybuchu wojny w lutym 2022 roku z Ukrainy wyjechało przynajmniej 650 tys. mężczyzn w wieku poborowym. Są to oficjalne dane opublikowane przez BBC za Eurostatem. Kolejne tysiące mogą przebywać w Europie Zachodniej nielegalnie.
650 tys. mężczyzn w wieku poborowym wyjechało z Ukrainy do krajów Unii Europejskiej od początku pełnoskalowej wojny Rosji przeciw Ukrainie - poinformowało w piątek BBC, powołując się na dane Eurostatu.
W 27 krajach UE, Szwajcarii, Norwegii i Liechtensteinie przebywa 650 tys. uchodźców ukraińskich płci męskiej w wieku poborowym.
Statystyka ta nie pokazuje, ilu spośród nich wyjechało legalnie, np. jako ojcowie co najmniej trójki dzieci czy inwalidzi 2. grupy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kołodziejczak w Medyce. "Rząd chce zostawić nas z problemem"
Z danych niemieckiego MSW wynika, że po 24 lutym 2022 r. do Niemiec przyjechało z Ukrainy prawie 222 tys. mężczyzn w wieku 18-60 lat. Ponad 189 tys. z nich nadal tam przebywa.
Są to dane obejmujące wyłącznie osoby oficjalnie zarejestrowanie, ale MSW uważa, że kolejne 100 tys. mężczyzn może przebywać w Niemczech nielegalnie.
Według danych Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców, od początku pełnoskalowej wojny z Ukrainy wyjechało około 6,3 mln obywateli, z czego większość to kobiety i dzieci. Z danych Eurostatu wynika, że 4,2 mln Ukraińców udzielono pomocy międzynarodowej, jaką mogą otrzymać tylko osoby, które wyjechały z Ukrainy najwcześniej 24 lutego zeszłego roku.
13,5 tys. ludzi powróciło do Ukrainy z Rosji
Ponad 13,5 tys. osób powróciło od lipca na Ukrainę jedynym korytarzem humanitarnym z Rosji, który funkcjonuje w obwodzie sumskim - poinformowało w piątek ukraińskie ministerstwo integracji tymczasowo okupowanych terytoriów.
"Od początku wznowienia działalności w lipcu 2023 r. przez korytarz humanitarny w obwodzie sumskim ponad 13,5 tys. Ukraińców powróciło na Ukrainę z terytorium FR (Federacji Rosyjskiej). Spośród nich 1 653 dzieci oraz 131 osób o niskiej mobilności" - przekazał resort.
Korytarz humanitarny funkcjonuje na przejściu Kołotiłowka-Pokrowka na granicy rosyjskiego obwodu biełgorodzkiego i ukraińskiego obwodu sumskiego. Przejście działa tylko w jedną stronę; nie można tamtędy wyjechać do Rosji.
Dla osób, które przekraczają tam granicę, zorganizowano centrum tranzytowe, miejsce, w którym można się ogrzać i schronić.