Setki rosyjskich czołgów. Ukraińcy ich nie atakują
Cała masa poradzieckich czołgów od dziesięcioleci stacjonuje pod gołym niebem w kilku bazach na terenie Rosji. Jednak Ukraińcy ich nie atakują. Jaki jest tego powód? Specjalną analizę przeprowadził kanał Covert Cabal na YouTube.
Większość poradzieckiego sprzętu wojskowego, w tym czołgi, bojowe wozy piechoty i systemy artyleryjskie, znajduje się w bazach na terenie Rosji. Nigdy nie było jednak próby ataku na takie lokalizacje. Analizę na ten temat przeprowadził analityk OSINT (od open-source intelligence - zdobywanie informacji na podstawie powszechnie dostępnych źródeł - przyp. red.) prowadzący w serwisie YouTube popularny kanał Covert Cabal.
Odległość i ograniczenia zasięgu
Jak wskazuje Covert Cabal, jednym z głównych problemów Ukraińców jest odległość, jaka dzieli rosyjskie bazy od granic z Ukrainą. Większość z nich znajduje się poza Uralem, co czyni je niedostępnymi dla ukraińskiej broni. Portal WP Tech wymienia tu m.in. magazyny w Dacznoje w pobliżu Jużno-Sachalińska ponad 6 tys. km od Ukrainy.
Zachodni sojusznicy, jak USA, dostarczyli Ukrainie pociski ATACMS o zasięgu do 300 km, a Wielka Brytania i Francja pociski Storm Shadow/SCALP-EG o zasięgu do 500 km.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rosja przyjmie propozycję Zełenskiego? Ekspert: To jak gra w pokera
Alternatywne metody ataku
Teoretycznie Ukraina mogłaby użyć dronów dalekiego zasięgu, które sprawdziły się w atakach na rosyjskie rafinerie. Jednak - jak wskazuje Covert Cabal - bazy z czołgami są trudniejsze do zniszczenia, a drony są zbyt cenne, by ryzykować ich utratę w takich operacjach. W takich przypadkach konieczny byłby zmasowany atak dronów, co jest dla Ukrainy jednak zbyt kosztowne.
Stan techniczny rosyjskiego sprzętu
Dodatkowo, wiele z rosyjskich czołgów wymaga napraw przed wysłaniem na front. Stare czołgi stacjonujące pod gołym niebem są w złym stanie technicznym, co czyni je mniej wartościowymi celami. Dlatego Ukraina koncentruje się na bardziej strategicznych obiektach, jak rafinerie.
Źródło: WP Tech/YouTube/Covert Cabal