PolskaSetki młodych w Marszu Żywych w KL Auschwitz

Setki młodych w Marszu Żywych w KL Auschwitz

Ponad 8 tysięcy młodych osób, Żydów z całego świata oraz Polaków, uczestniczyło we wtorek w 15. Marszu Żywych w Oświęcimiu. Marsze te, organizowane od kilkunastu lat, są hołdem i wyrazem pamięci o ofiarach holokaustu.

Setki młodych w Marszu Żywych w KL Auschwitz
Źródło zdjęć: © PAP

25.04.2006 | aktual.: 25.04.2006 20:22

Młodzi przeszli Drogą Śmierci z byłego KL Auschwitz do byłego Auschwitz II - Birkenau. Na czele szli: laureat pokojowej nagrody Nobla, były premier Izraela Szymon Peres, naczelny rabin Izraela Meir Lau oraz wicemarszałek Sejmu Bronisław Komorowski.

Były premier Izraela w przemówieniu wygłoszonym podczas uroczystości przed pomnikiem ofiar obozu w byłym Auschwitz II - Birkenau powiedział, że gdy dziś zadaje się pytanie o to, kto jest Żydem, można odpowiedzieć, że to osoba, która może walczyć o swoje prawa. To tysiące osób, które wierzą w pokój, ale i są skoncentrowane także na obronie prawa człowieka do życia - mówił.

Peres nawiązał także do słów prezydenta Iranu, który podważał istnienie holocaustu. Izraelski polityk chciałby, by przyjechał on do b. Auschwitz i zobaczył "buty bez dzieci, włosy bez kobiet, okulary bez oczu".

Wicemarszałek Sejmu Bronisław Komorowski mówił do uczestników Marszu, że trudno żyć bez wiary w samego siebie i w drugiego człowieka. Tu w Auschwitz ta wiara była wystawiona na najcięższą próbę. Tu w Auschwitz nasza wspólna obecność stanowi dowód zwycięstwa dobra nad złem - powiedział Komorowski.

Przed południem Żydzi, przybyli m.in. z Izraela, Ameryki Północnej i krajów europejskich, zwiedzali ekspozycję obozową, głównie w bloku 11, tak zwanym bloku śmierci, a także w bloku 27, poświęconym zagładzie Żydów.

Marsz Żywych wyruszył spod bramy obozowej z napisem "Arbeit macht frei" w byłym KL Auschwitz po godzinie 13.00. Sygnałem do jego rozpoczęcia był dźwięk szofaru, baraniego rogu pasterskiego. Dęli w niego starożytni Hebrajczycy podczas religijnych ceremonii. Jego dźwięk jest wołaniem do Boga o miłosierdzie.

Młodzież żydowska i polska przeszła do byłego Birkenau, gdzie odbyła się główna uroczystość. Na jej zakończenie odmówiono kadisz - modlitwę za zmarłych. Odśpiewano izraelski hymn - Hatikva (Nadzieja).

Na torach kolejowych i rampie, gdzie hitlerowcy dokonywali selekcji przywiezionych z całej Europy Żydów, uczestnicy Marszu pozostawili dziesiątki drewnianych tabliczek symbolizujących macewy, żydowskie nagrobki. Młodzi Żydzi zapewniali na nich, że nigdy nie zapomną o tragedii, jaka dotknęła ich przodków podczas II wojny światowej.

We wtorek Szymon Peres zwiedził Państwowe Muzeum Auschwitz- Birkenau. W księdze pamiątkowej muzeum wpisał: "To się już nigdy nie powtórzy". Peres już po raz drugi odwiedził muzeum. Po raz pierwszy był w 1989 roku jako wicepremier i minister finansów Izraela.

Marsze Żywych od 1988 r. organizuje izraelskie ministerstwo oświaty we współpracy z organizacją "March of the Living". Odbywają się tradycyjnie w Dzień Pamięci Ofiar Zagłady (Jom HaShoah). W pierwszym Marszu wzięło udział półtora tysiąca Żydów. Począwszy od roku 1996 Marsze Żywych odbywają się co roku.

Dzień Pamięci o Shoah (Jom HaSzoah) ustanowił 12 kwietnia 1951 roku izraelski parlament - Knesset. Jego data związana jest z powstaniem w getcie warszawskim.

Żydzi stanowili największą grupę deportowanych do hitlerowskiego obozu Auschwitz. Z badań historyka Państwowego Muzeum Auschwitz- Birkenau Franciszka Pipera wynika, że w ciągu pięciu lat istnienia "fabryki śmierci" trafiło tu około 1,1 miliona Żydów, czyli około 85 procent ogólne liczby deportowanych, którą Piper szacuje na co najmniej 1,3 miliona ludzi.

Żydów przywożono do obozu w ramach akcji całkowitej zagłady. Hitlerowcy zamierzali nią objąć osoby zamieszkałe w Rzeszy, krajach sojuszniczych, na terenach okupowanych i neutralnych, a także w krajach koalicji antyhitlerowskiej, które planowali w przyszłości zająć.

Spośród 1,1 miliona przywiezionych do Auschwitz Żydów około 200 tysięcy zostało zarejestrowanych jako więźniowie. Pozostałych 900 tysięcy zamordowano niemal natychmiast po przyjeździe, bez wprowadzania do obozowej ewidencji. Łącznie Niemcy zgładzili w Auschwitz około 960 tysięcy Żydów. Przedstawiciele tego narodu stanowią około 90 procent wszystkich ofiar, którą historyk szacuje na co najmniej 1,1 miliona osób.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II -Birkenau powstał dwa lata później i stał się miejscem masowej zagłady Żydów. Do Auschwitz należała także sieć podobozów.

*Wydarzenia TV POLSAT*

Więcej na ten temat w serwisie Wydarzenia.wp.pl

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)