Trwa ładowanie...

Seryjny zamachowiec z Teksasu nie żyje. Mieszkańcy miasta odetchnęli z ulgą

Policjanci w Teksasie wykryli i osaczyli "seryjnego bombera". Mężczyzna najprawdopodobniej popełnił samobójstwo. Zamachowiec małymi bombami terroryzował Austin, stolicę stanu. Zabił dwie osoby i kilka ranił.
Share
Funkcjonariusze zabierają dowody z miejsca wybuchu bomby w sortowni paczek
Funkcjonariusze zabierają dowody z miejsca wybuchu bomby w sortowni paczekŹródło: PAP/EPA
d2zeiaa

Agenci FBI i policjanci z Austin, stolicy Teksasu wykryli i próbowali aresztować człowieka podejrzewanego o podkładanie bomb i terroryzowanie miasta. Podczas obławy padły strzały. Biały mężczyzna w wieku ok. 30 lat zginął w wybuchu. Prawdopodobnie zdetonował jedną z bomb wewnątrz swojego samochodu. Wybuch ranił też policjanta.

- They got the bomber! (Dorwali bombera) – cieszą się mieszkańcy Austin publikując radosne wpisy w mediach społecznościowych. – Pierwszy raz od tygodni Austin obudzi się rano z uczuciem ulgi – napisał na Twitterze lokalny dziennikarz telewizyjny Jason Whitely.

Uczucie ulgi jest zupełnie zrozumiałe. Od początku marca zamachowiec terroryzował milionowe miasto. Pierwszy ładunek zabił Anthony’ego House’a, który zabrał do domu znalezioną przed drzwiami paczkę. Niespełna dwa tygodnie później w takich samych okolicznościach zginął 17-letni Draylen Mason, a jego matka w stanie krytycznym trafiła do szpitala. Tego samego dnia inna, 75-letnia kobieta trafiła do szpitala raniona w wyniku wybuchu paczki.

d2zeiaa

Zobacz także: "Moja strona. Bitwa redaktorów". Żakowski: to było 18 lat permanentnych tortur

Kilka dni później zamachowiec zmienił nieco sposób działania. Dwóch mężczyzn zostało rannych w wybuchu bomby zdetonowanej sznurkiem rozciągniętym nad ziemią. Jedyny wybuch poza Austin miał miejsce w sortowni firmy kurierskiej FedEx, przez którą terrorysta nadał kolejną bombę. Jeden z pracowników został lekko ranny.

Wysoki rangą policjant przyznał, że w wykryciu sprawcy pomogły informacje zebrane przy badaniu przesyłki, która wybuchła w sortowni paczek, jak również analiza rozmów telefonicznych, nagrań z kamer przemysłowych i rachunków sklepowych. W zakrojonym na szeroką skalę śledztwie uczestniczyli pracownicy kilku agencji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

d2zeiaa

Policja rozpoczęła również akcję informacyjną przestrzegając przed podnoszeniem nieznanych paczek. Funkcjonariusze prosili o kontakt w przypadku znalezienia jakiegokolwiek, podejrzanego przedmiotu.

Katoliccy biskupi z Teksasu wzywali do modlitwy i czujności w obliczu serii zamachów bombowych. Strach w mieście był tak duży, że mieszkańcy zaczęli przypisywać zamachowcowi niemal każdy wybuch i hałas.

Mieszkańcy Austion z pewnością czują ulgę, że sprawa została zakończona w ciągu miesiąca, a nie ciągnęła się latami jak poszukiwania Unabombera. W ciągu 18 lat działalności przestępczej Ted Kaczynski, terrorysta z polskimi korzeniami, zabił 3 osoby i ranił 29. Twierdził, że walczył w ten sposób ze złem wynikającym z postępu technologicznego. Unabomber został złapany w 1996 r., a dwa lata później usłyszał wyrok dożywotniego więzienia. Natomiast co kierowało terrorystą z Austin nadal nie wiadomo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2zeiaa

Podziel się opinią

Share
d2zeiaa
d2zeiaa
Więcej tematów