ŚwiatSeria znaczków z okazji złamania kodu "Enigmy"

Seria znaczków z okazji złamania kodu "Enigmy"

W ograniczonym nakładzie trzystu sztuk ukazała
się w Wielkiej Brytanii seria znaczków pocztowych, upamiętniająca
złamanie kodu "Enigmy" - niemieckiej maszyny do szyfrowania
używanej w latach 1932-45. W złamaniu kodu mieli swój udział
Polacy.

Pierwsza wersja maszyny została rozpracowana przez Polaków Jerzego Różyckiego, Henryka Zygalskiego i Mariana Rejewskiego jeszcze w 1933 roku, ale w późniejszych latach Niemcy skomplikowali szyfr i regularnie go zmieniali.

Swoje osiągnięcia polski wywiad wojskowy przekazał Anglikom pod koniec sierpnia 1939 roku. Nad nowymi wersjami Anglicy pracowali w supertajnym ośrodku Bletchley Park koło Milton Keynes, a ich prace przysłużyły się wynalazkowi komputera i skróciły II Wojnę Światową.

Znaczki zaprojektowała Almy Wiesman, a wydała poczta na terenie Bletchley Park, obecnie muzeum. Serii towarzyszy bloczek, na którym są m.in. flagi Polski, W. Brytanii i USA.

Seria z bloczkiem kosztuje 14 funtów (ok. 80 złotych) wraz z kosztami przesyłki. Każdy znaczek dostarczony jest w ochronnej obwolucie.

Zygalski i Rejewski w czasie wojny pracowali w wywiadzie radiowym - kierowali zespołem rozszyfrowywania niemieckich depesz w kompanii wchodzącej w skład batalionu łączności Sztabu Naczelnego Wodza. Rejewski i Zygalski do Bletchley Park nie zostali dopuszczeni, ponieważ przez pewien czas przebywali we Francji na terytorium okupowanym.

Andrzej Świdlicki

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)