Trwa ładowanie...

Seria wpadek Amerykanów. "Ręce opadają"

Konferencja bliskowschodnia sprawiła, że w Warszawie pojawiło się wielu Amerykanów. A ci jak mało kto potrafią zignorować polską wrażliwość historyczną. Niektóre przykłady ze środy przekraczają granice kompromitacji.
Share
Mike Pompeo przynajmniej dwukrotnie wprawił Polaków w konsternację
Mike Pompeo przynajmniej dwukrotnie wprawił Polaków w konsternacjęŹródło: PAP/EPA
d2jecbf

Najbardziej bulwersującym przykładem jest relacja dziennikarki telewizji NBC i MSNBC. Andrea Mitchel stojąc w centrum Warszawy tłumaczyła widzom swojej stacji, że powstanie w getcie w 1943 roku było wymierzone przeciw "polskiemu i nazistowskiemu reżimowi".

"To już przekracza granice kompromitacji" - skomentował na Twitterze dziennikarz Wirtualnej Polski Marcin Makowski, który jako jeden z pierwszych zauważył skandaliczny występ dziennikarki. "Ręce opadają" - dodała Beata Biel z TVN24.

Pompeo szokuje

Jeśli nie szok, to co najmniej konsternację wywołały wśród wielu Polaków słowa amerykańskiego sekretarza stanu USA. Mike Pompeo w trakcie konferencji bliskowschodniej zwrócił się do "polskich kolegów", by przyspieszyli prace nad ustawą, która umożliwiałaby obywatelom amerykańskim uzyskanie odszkodowań od... Polski. Chodzi o osoby pochodzenia żydowskiego, które utraciły nieruchomości w dobie Holocaustu.

d2jecbf

To o tyle zaskakujące, że kwestia roszczeń majątkowych została zamknięta już w 1960 roku. Rząd USA na mocy umowy z Polską przejął na siebie wszelkie roszczenia własnych obywateli i zobowiązał się, że nie będzie wysuwał, ani popierał żadnych dalszych roszczeń.

Pochwała stalinowskiego oprawcy

Jakby tego było mało, Pompeo w tym samym przemówieniu pochwalił Franka Blajchmana, obywatela USA o polsko-żydowskich korzeniach. Zmarły przed kilkoma tygodniami deweloper po wojnie był stalinowskim oprawcą - pracował w Urzędzie Bezpieczeństwa w Kieleckiem.

d2jecbf

Zobacz też: "Wałęsa? Wielki polski bohater". Mike Pence powiedział to stojąc obok Dudy

Na tym tle niewinnie prezentują się "wyczyny" Mike'a Pence'a. Wiceprezydent USA poruszał się po Warszawie - wbrew ustawie o barwach narodowych - autem z polską flagą. Prawie polską, bo była ona otoczona złotą obwódką i miała wpisane polskie godło.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Daj znać przez dziejesie.wp.pl

d2jecbf

Podziel się opinią

Share
d2jecbf
d2jecbf
Więcej tematów