Serbia zależna od Rosji. Padła deklaracja w sprawie koncernu naftowego
Twarde stanowisko Serbii w sprawie koncernu naftowego NIS: nie będzie żadnych decyzji bez zgody partnerów z Rosji. NIS został objęty amerykańskimi sankcjami wymierzonymi w rosyjski sektor energetyczny, ponieważ większość udziałów posiada w nim Gazprom. Mają być wprowadzone 27 czerwca.
Co musisz wiedzieć?
- NIS pod amerykańskimi sankcjami: Największy koncern naftowy Serbii, NIS (Naftna Industrija Srbije), został objęty sankcjami USA wymierzonymi w rosyjski sektor energetyczny. Większość udziałów w NIS posiada Gazprom.
- Zmiany w strukturze udziałów: Gazprom Nieft zmniejszył swoje udziały w NIS z 50 do 44,85 proc., podczas gdy Gazprom zwiększył swoje z 6,15 do 11,3 proc.
- Odroczenie sankcji: USA po raz trzeci odroczyły zastosowanie sankcji wobec NIS do 27 czerwca, odpowiadając na wniosek firmy i rządu Serbii.
Jakie są stanowiska Serbii i Rosji?
Premier Serbii Djuro Macut podkreślił, że bez zgody Rosji Serbia nie podejmie żadnej decyzji dotyczącej NIS. "Rząd Serbii pozostaje oddany partnerom strategicznym w celu wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego i zrównoważonego rozwoju" - zapewnił premier. W styczniu Biały Dom ogłosił sankcje wobec rosyjskich firm naftowych, w tym Gazpromu, co wpłynęło na sytuację NIS.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zakaz smartfonów w szkoła. Wiceminister ujawnia kiedy
Jakie są konsekwencje dla NIS?
NIS, jako jedyna firma w Serbii zajmująca się poszukiwaniem, wydobyciem i przetwarzaniem ropy naftowej i gazu ziemnego, stoi przed wyzwaniami związanymi z sankcjami. Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić zaznaczył, że USA żądają całkowitego wycofania rosyjskiego kapitału z NIS. "Nie dopuszczają możliwości, by w rosyjskich rękach znajdowało się 49 proc. lub mniej akcji" - powiedział Vuczić.
Co dalej z sankcjami?
Decyzja Waszyngtonu o odroczeniu sankcji do 27 czerwca była odpowiedzią na wniosek NIS i rządu Serbii. Gazprom Nieft zmniejszył swoje udziały, co może być próbą dostosowania się do wymogów USA. Pozostałe udziały w NIS należą do obywateli, obecnych i byłych pracowników oraz innych mniejszościowych akcjonariuszy.
Przeczytaj również: Jakie będzie lato? Jest nowa prognoza