PolskaSenyszyn: ocena z religii sprzeczna z konstytucją

Senyszyn: ocena z religii sprzeczna z konstytucją

Posłanka LiD Joanna Senyszyn znalazła na stronie Konferencji Episkopatu Polski kryteria wystawiania oceny z religii, które jej zdaniem są sprzeczne z art. 53 konstytucji. Według posłanki kryteria dowodzą, że wbrew zapewnieniom arcybiskupa Kazimierza Nycza oceniana ma być nie wiedza, ale wiara ucznia. W dodatku, zdaniem wiceszefowej SLD, Episkopat "zaciera ślady swoich fatalnych wpadek", ponieważ zdjął z internetu stronę, która zawierała kryteria oceny z religii.

Senyszyn: ocena z religii sprzeczna z konstytucją
Źródło zdjęć: © wp.pl | Konrad Żelazowski

Posłanka LiD przypomniała, że artykuł 53 konstytucji mówi między innymi o tym, że nikt nie może być zmuszany do uczestniczenia ani do nieuczestniczenia w praktykach religijnych oraz, że nikt nie może być zobowiązany przez organy władzy publicznej do ujawnienia swojego światopoglądu, przekonań religijnych lub wyznania.

Z odczytanych przez posłankę fragmentów wynika, że przy ocenie bardzo dobrej liczy się między innymi uczestnictwo w życiu parafii a także wyrażanie na zewnątrz swojej wiary.

Senyszyn przytoczyła niektóre kryteria oceny religii, które - jak mówiła - jeszcze w poniedziałek znajdowały się na stronie internetowej Episkopatu. Czytamy w punkcie piątym: "uczeń zachowuje szacunek do świętych przedmiotów, miejsc i przedmiotów religijnych". Po szóste "chętnie uczestniczy w życiu parafii - liturgia, rekolekcje - a także przejawia postawy apostolską, wyrażając na zewnątrz postawę apostolską - cytowała Senyszyn.

Jak dodała, według tych kryteriów, by mieć ocenę celującą trzeba jeszcze aktywnie uczestniczyć w życiu małych grup formacyjnych, takich jak służba ołtarza, czy oaza.

Posłanka twierdzi, że wytyczne usunięto po jej wczorajszym wywiadzie dla "Trybuny".

Zdaniem posłanki arcybiskup Nycz, który twierdzi, że ocena z religii dotyczy tylko wiedzy a równocześnie podpisuje się pod kryteriami, które wiedzy nie dotyczą zdaje sobie sprawę z tego, że daje fałszywe świadectwo i zły przykład wszystkim wiernym. Episkopat zaciera ślady - podsumowała Joanna Senyszyn. Zwróciła się też o pomoc do intenautów a nawet hakerów w dotarciu do zaginionej strony.

W ocenie posłanki LiD, stosunki państwo-Kościół w Polsce "od dawna układają się niewłaściwie". Różnica między PO a PiS jest taka, że PiS opierał się na księdzu Rydzyku i jego Radiu Maryja, a więc na tzw. katolicyzmie toruńskim, a Platforma Obywatelska - na "katolicyzmie łagiewnickim". Poza tym różnic żadnych nie widać- stwierdziła Senyszyn.

Posłanka Senyszyn poinformowała, że Klub Parlamentarny LiD wystąpi z projektem ustawy o finansowaniu zapłodnienia "in vitro" ze składek wpływających do NFZ. Jej zdaniem już jest jasne, że obietnice minister zdrowia Ewy Kopacz w tej sprawie nie zostaną dotrzymane.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)