Sensacyjne odkrycie nad Bałtykiem. Utkwił w bryle gliny
Na plaży w województwie zachodniopomorskim odkryto bogato zdobiony sztylet. To nie tylko dzieło sztuki, ale też cenny zabytek, ma on bowiem tysiące lat.
- Znalezisko miało miejsce na plaży w województwie zachodniopomorskim.
- Sztylet pochodzi z okresu halsztackiego, co czyni go jednym z najcenniejszych odkryć archeologicznych w regionie.
- Artefakt trafił do Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, gdzie zostaną przeprowadzone badania metalurgiczne.
Znalezisko z epoki halsztackiej
Jak informuje Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, w gliniastej bryle znaleziono bogato zdobiony sztylet z okresu halsztackiego. Oznacza to, że artefakt ma ok. 3 tysięcy lat.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mentzen zszokował sztab Hołowni. "Makabryczne, bulwersujące"
Sztylet został odkryty przez Jacka Ukowskiego i Katarzynę Herdzik. - To najcenniejsze moje odkrycie. Przypadkowe. Klif został zerwany, bryła musiała spaść z góry - powiedział Ukowski. Artefakt mierzy 24,2 cm i jest bogato ornamentowany.
Grzegorz Kurka, dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, którego cytuje RMF FM podkreślił wyjątkowość znaleziska. - Jeśli chodzi o znaleziska na terenach Polski, nie spotkałem się z takim sztyletem - zaznaczył. Sztylet jest w doskonałym stanie, a jego zdobienia mogą wskazywać na powiązania z kultem solarnym.
Badania i przyszłość znaleziska
Po odkryciu, sztylet został zabezpieczony przez Grzegorza Kurkę. Planowane są badania metalurgiczne, które pomogą określić skład stopu oraz ewentualne ślady użytkowania. - Mamy nadzieję, że do nas trafi - dodał Kurka, wyrażając nadzieję na dalsze badania w muzeum.
Jacek Ukowski, który ma na koncie wiele odkryć, w tym średniowieczne bulle papieskie, podkreśla, że eksploracje plaży to dla niego forma ćwiczeń. - Na takie poszukiwania nie są wymagane zezwolenia - wyjaśnił, dodając, że zimowe i wiosenne poszukiwania to jego sposób na utrzymanie formy.
Źródło: Facebook/RMF FM