Sensacja w Turcji. Odkryto gigantyczne podziemne miasto
Jak podaje międzynarodowy turecki kanał informacyjny TRT World, na południowo-wschodnich terenach kraju - a dokładniej, w prowincji Mardin - badacze odkryli gigantyczne podziemne miasto. Kompleks najprawdopodobniej powstał około dwa tysiące lat temu. Miasto mogło być zamieszkiwane przez nawet 70 tysięcy ludzi.
19.05.2022 | aktual.: 19.05.2022 14:01
Jak mówił w rozmowie ze stacją dyrektor muzeum w Mardin, który kieruje wykopaliskami, wiele znalezionych tam przedmiotów wskazuje na to, że kompleks mógł służyć jako kryjówka dla chrześcijan, którzy uciekali przed prześladowaniami ze strony Rzymu.
Pierwsze komory, wchodzące w skład podziemnego miasta, odkryto już dwa lata temu w Midyat (prowincja Mardin). Miało to miejsce podczas prac konserwacyjnych zabytkowej infrastruktury miasta. - Najpierw odkryto wapienną jaskinię, a następnie przejście do pozostałej części ukrytego miasta - powiedział w rozmowie ze stacją Gani Tarkan.
Niezwykłe odkrycie w Turcji. Gigantyczne podziemne miasto kryjówką dla chrześcijan?
Jak pisze z kolei Dziennik Naukowy, miejscowi mieszkańcy od dawna przekazywali sobie informacje o znajdujących się pod ziemią tunelach i jaskiniach. Do tej pory naukowcy odkopali 49 pomieszczeń oraz łączące je korytarze. Jedno z nich prawdopodobnie pełniło funkcję żydowskiej synagogi - znaleziono tam bowiem symbol gwiazdy Dawida na ścianie. Odkryto tam również inne miejsce kultu, m.in. chrześcijańskiego, a także spichlerze, studnie i lokale mieszkalne.
Massive underground city discovered in Türkiye’s Mardin province
To, co do tej pory odkopali archeolodzy, to mniej niż pięć procent całego kompleksu - około dziesięć tysięcy metrów kwadratowych. Nadal do zbadania pozostają ogromne połacie podziemnej konstrukcji - szacuje się, że podziemne miasto może liczyć ponad 400 tys. mkw. Obecnie kompleks nazywany jest Matiate.
Według badaczy, miasto zbudowano prawdopodobnie w II lub III wieku n.e. Wskazują na to znalezione tam przedmioty, m.in. rzymskie monety. Prawdopodobnie mogło służyć jako kryjówka dla wówczas prześladowanych chrześcijan. Południową część Turcji wyznawcy chrześcijaństwa zamieszkiwali w już bardzo wczesnym okresie i byli bardzo mocno tępieni przez Rzymian.
- W tamtym czasie chrześcijaństwo nie było jeszcze oficjalną religią, a rodziny i grupy, które je przyjęły zazwyczaj chroniły się w podziemnych miastach, aby uciec przed prześladowaniami ze strony Rzymu. Możliwe, że Matiate zostało zbudowane w tym celu - mówił Tarkan w rozmowie z TRT World.
Źródło: TRT World/Youtube/dzienniknaukowy.pl
Przeczytaj także: