"Senność" M. Piekorz najdłużej oklaskiwanym filmem w Gdyni
Obraz "Senność" w reżyserii Magdaleny Piekorz
otrzymał nagrodę Złotego Klakiera dla najdłużej oklaskiwanego
przez publiczność filmu na 33. Festiwalu Polskich Filmów
Fabularnych w Gdyni.
Po projekcji "Senności" w Teatrze Muzycznym w Gdyni widzowie klaskali przez 4 minuty i 46 sekund.
Magdalena Piekorz wyreżyserowała ten film na podstawie scenariusza autorstwa Wojciecha Kuczoka - laureata Nagrody Literackiej Nike.
"Senność" jest opowieścią o ludziach, którzy po okresie życia w emocjonalnym letargu i udręczenia własną niemocą postanawiają odmienić swoje życie. Głównymi bohaterami tej historii są Robert, Róża i Adam.
Robert to pisarz, rozgoryczony autor jednej wybitnej książki. Pozostając pod dozorem żony i jej koszmarnej rodziny, od lat nie napisał ani słowa. Swoją pracownię zaczyna uważać za więzienie.
Róża była niegdyś sławną aktorką teatralną, jednak odkąd została żoną despotycznego karierowicza - "Pana Męża" - cierpi na narkolepsję i całe dnie spędza w domowej samotni.
Adam jest natomiast młodym lekarzem naznaczonym piętnem tradycyjnego, prowincjonalnego wychowania. Rodzice lokują w nim wielkie ambicje, jednak on wie, że nigdy ich nie zadowoli. Adam odkrywa w sobie fizyczną fascynację mężczyznami.
Głównych bohaterów zagrali Krzysztof Zawadzki (Robert), Małgorzata Kożuchowska (Róża) i Rafał Maćkowiak (Adam). W obsadzie filmu są też m.in. Michał Żebrowski i Bartosz Obuchowicz. "Senność" trafi do polskich kin 17 października.
Na bazie scenariusza "Senności" Kuczok napisał powieść pod tym samym tytułem, będącą - jak zapewnił - "wierną literacką adaptacją filmu". Książka ukazała się nakładem wydawnictwa W.A.B., jest w sprzedaży od 4 września.
Wojciech Kuczok zdobył Nagrodę Literacką Nike w 2004 r. za powieść "Gnój". Na podstawie tej książki napisał scenariusz filmowy dla Magdaleny Piekorz. Piekorz wyreżyserowała w oparciu o ten scenariusz głośny dramat "Pręgi" za który otrzymała w 2004 r. Złote Lwy na festiwalu w Gdyni.
33. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni trwa od poniedziałku, zakończy się w sobotę. Festiwalowe nagrody, wśród nich Grand Prix - Złote Lwy dla najlepszego polskiego filmu fabularnego, a także nagrody za najlepszą reżyserię, dla najlepszego aktora i aktorki, zostaną przyznane podczas gali, która odbędzie się w sobotę wieczorem w Teatrze Muzycznym.
W kuluarowych rozmowach dziennikarzy jako filmy mające szanse na nagrody wymieniane są m.in. "33 sceny z życia" Małgorzaty Szumowskiej, "Cztery noce z Anną" Jerzego Skolimowskiego, "Rysa" Michała Rosy oraz "Mała Moskwa" Waldemara Krzystka.