ycipk-1mvzcn
ycipk-1mvzcn
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
watykan

Senegal nawiązał stosunki z ChRL

Senegal poinformował o
decyzji normalizacji stosunków z Pekinem. Do tej pory ten
zachodnioafrykański kraj utrzymywał formalne więzi z Tajwanem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-1mvzcn

Tajwan zareagował na informację Dakaru zerwaniem stosunków z Senegalem, oskarżając jednocześnie ten kraj o poddanie się presji Chińskiej Republiki Ludowej i o przyjęcie chińskiej pomocy w zamian za rezygnację z uznania władz w Tajpej. Tajwański MSZ poinformował też o wstrzymaniu współpracy z Senegalem, w tym realizacji dużych projektów w dziedzinie nawodnienia, opieki zdrowotnej, szkolnictwa i rolnictwa.

Chiny i Senegal utrzymywały stosunki dyplomatyczne do 1971 do 1996 roku, kiedy to Dakar wybrał więzi z Tajwanem.

Obecnie Tajwan utrzymuje formalne stosunki jedynie z 25 państwami świata - w większości niewielkimi krajami Afryki i Ameryki Środkowej.

ycipk-1mvzcn

W Europie oficjalne więzi z Tajwanem utrzymuje Watykan.

We wtorek jednak watykański sekretarz stanu, kardynał Angelo Sodano zapowiedział, że Stolica Apostolska jest gotowa zerwać natychmiast stosunki dyplomatyczne z Tajwanem, jeśli miałoby to oznaczać nawiązanie oficjalnych kontaktów z władzami Chin kontynentalnych. Włoski purpurat postawił jednak bezwzględny warunek: Watykan domaga się, by władze chińskie wyraziły zgodę na bezzwłoczny przyjazd nuncjusza apostolskiego do Pekinu.

Oświadczenie to kardynał Sodano złożył zaledwie kilka dni po zakończeniu synodu biskupów w Watykanie, na który z powodu zakazu wydanego przez władze nie mogło przyjechać czterech chińskich biskupów.

Polub WP Wiadomości
ycipk-1mvzcn
ycipk-1mvzcn