Trwa ładowanie...

Senator Rand Paul wycofuje się z walki o Biały Dom

• Rand Paul z Kentucky ogłosił, że "zawiesza" kampanię prezydencką • Senator Paul jest zwolennikiem libertarianizmu • W prawyborach w Iowa zajął dopiero piąte miejsce, dostał 4,5 proc. głosów • Wcześniej z kampanii wycofali się Mike Huckabee i Martin O'Malley
Share
Rand Paul
Rand PaulŹródło: AFP, Fot: Robyn Beck
d3j8rlp

Senator Rand Paul z Kentucky ogłosił, że wycofuje się z wyścigu o nominację Republikanów w wyborach prezydenckich w USA. Tym samym po stronie Republikanów pozostaje obecnie dziesięciu, a po stronie Demokratów dwóch pretendentów do Białego Domu.

- Nadzwyczajnym zaszczytem było prowadzenie kampanii prezydenckiej do Białego Domu - ogłosił Paul w oświadczeniu. - Dziś kończę w tym samym miejscu, w którym zacząłem - gotowy do walki na rzecz wolności - stwierdził.

53-letni senator z Kentucky - syn byłego kongresmena Rona Paula, który też kilkakrotnie bez powodzenia ubiegał się o fotel prezydenta USA - jest jednym z najbardziej znanych w USA zwolenników libertarianizmu, czyli ruchu, który uznaje wolność indywidualną za najwyższą wartość w polityce. W ubiegłym roku, gdy Senat pracował nad zmianami w programie o masowym zbieraniu danych telefonicznych Amerykanów, Paul w proteście przed nadmierną ingerencją rządu w prywatność obywateli przez kilka godzin blokował mównicę. Tego rodzaju obstrukcja parlamentarna nosi w USA nazwę filibuster. Choć Paulowi nie udało się doprowadzić do zawieszenia programu o inwigilacji, to przyczynił się do jego znacznego ograniczenia.

d3j8rlp

Jednak mimo ogromnego zaangażowania w kampanię w Iowa Paulowi nie udało się zainspirować swymi wolnościowymi poglądami zbyt wielu wyborców. Zajął dopiero piąte miejsce, uzyskując 4,5 proc. głosów. Komentatorzy uważają też, że Amerykanów mogła zniechęcić do Paula jego dość "izolacjonistyczna" wizja amerykańskiej polityki zagranicznej. Wszyscy inni republikańscy pretendenci do Białego Domu obiecują zdecydowanie bardziej aktywną postawę USA na świecie.

Paul nie wycofuje się jednak z polityki. Przed nim walka o zachowanie mandatu senatora w Kentucky, gdzie zmierzy się jesienią z Demokratą Jimem Grayem.

Paul jest już trzecią osoba, która ogłosiła "zawieszenie kampanii" prezydenckiej, czyli de facto jej zakończenie po poniedziałkowych prawyborach w stanie Iowa. Wcześniej z kampanii wycofali się: Republikanin, były gubernator Arkansas Mike Huckabee oraz były gubernator stanu Maryland Martin O'Malley, który walczył o nominację Partii Demokratycznej.

d3j8rlp

Podziel się opinią

Share
d3j8rlp
d3j8rlp
Więcej tematów