Trwa ładowanie...
d4fcxnd

Senator Kennedy na amerykańskiej liście terrorystów

Senator demokratyczny Edward
Kennedy, prezydent Boliwii Evo Morales, przewodniczący libańskiego
parlamentu Nabih Berri i wiele innych osób znalazło się,
najpewniej przez pomyłkę, na liście terrorystów sporządzonej przez
Biuro Służby Celnej i Ochrony Granic USA wspólnie z Departamentem
Stanu - ogłosiło biuro kontroli rządu USA.

d4fcxnd
d4fcxnd

Jak poinformował tego dnia madrycki dziennik "EL Pais", 30 000 osób zaprotestowało dotąd przeciwko umieszczeniu ich nazwisk na liście, na której powinni figurować jedynie terroryści, potencjalni terroryści i osoby mające jakieś powiązania z terroryzmem.

Raport biura kontroli rządu USA podkreśla, że następstwa omyłkowego znalezienia się w tym spisie są bardzo poważne. Umieszczeni w nim nie są wpuszczani do samolotów, nie mogą przekraczać granicy, poddawani są kontrolom i aresztowani przy byle okazji. Na przykład przy zatrzymaniu przez policję z powodu naruszenia kodeksu drogowego.

Madrycki dziennik "El Pais", który w sobotniej wersji elektronicznej cytuje raport biura kontroli rządu USA, podkreśla, że problemy związane z listą zostały ujawnione w niewiele godzin po zawarciu przez Unię Europejską tymczasowego porozumienia w sprawie wymiany danych osobowych pasażerów samolotów, co ma pomoc w walce z terroryzmem.

Porozumienie między Waszyngtonem a Brukselą "służy wspólnemu celowi, jakim jest walka z terroryzmem przy jednoczesnym zachowaniu naszego wspólnego zobowiązania do przestrzegania podstawowych praw i swobód człowieka, a zwłaszcza prawa do prywatności" - oświadczył w piątek amerykański minister bezpieczeństwa krajowego Michael Chertoff.

Chertoff obiecał też, że służby graniczne i celne będą "elastyczniej" podchodzić do sprawy wymiany z innymi służbami informacji na temat osób podejrzanych o związki z terroryzmem.

d4fcxnd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fcxnd
Więcej tematów