Senat zajął się specustawą ws. koronawirusa. "Będziemy patrzeć, jak władza korzysta z uprawnień"
Senatorowie zgodnie z zapowiedzią Tomasza Grodzkiego przyjęli specustawę nt. koronawirusa. Marszałek Senatu zaznaczył przed posiedzeniem, że niektóre przepisy są "wątpliwe konstytucyjnie". Dodał, że na następnym posiedzeniu Senat będzie próbował zmodyfikować kontrowersyjne zapisy.
06.03.2020 | aktual.: 06.03.2020 18:00
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Senatorowie zebrali się na dodatkowym posiedzeniu, aby rozpatrzyć specustawę ws. koronawirusa. Tomasz Grodzki mówił na briefingu prasowym, że projekt "daje władzy ogromne uprawnienia do działania, a zadaniem rządu będzie racjonalnie i rozsądnie z tego korzystać". Marszałek Senatu przypomniał sytuację, gdzie nie wszystko działało najlepiej.
Wspomniał o dziewczynie z Krotoszyna, która czekała ponad 80 godz. na wyniki badań czy 3,5 mln zł na testy diagnostyczne, która wykonuje firma z udziałami Jerzego Milewskiego. To były działacz PiS, który doradzał również Andrzejowi Dudzie. Polityk PO życzył wszystkim, żeby epidemia zebrała jak najmniejsze żniwo i szybko wygasła.
Zobacz także
Grodzki zapewnił, że w Senacie ma być dyskusja i normalny tryb procedowania, ale najprawdopodobniej ustawa będzie przyjęta. - Państwo musi się wykazać sprawnością. Mam nadzieję, że środki zostaną wykorzystane w taki sposób, aby nam służyć. Jako senatorowie będziemy monitorować realizację tej ustawy. Ona powinna być podjęto szybko. Niektóre przepisy są wątpliwe konstytucyjnie - kontynuował.
Dodał, że na następnym posiedzeniu szczególnie kontrowersyjnie zapisy mogą zostać zmodyfikowane. Wątpliwości senatorów dotyczą przede wszystkim przyznania rządowi nadmiernych uprawnień wobec samorządów, przedsiębiorców i obywateli. "Znaczna część kosztów walki z epidemią została przerzucona na przedsiębiorców" - czytamy m.in. w stanowisku.
Około godz. 17.30 senator Marcin Bosacki poinformował, że specustawa została przyjęta. Według nieoficjalnych informacji podawanych przez dziennikarza RMF FM ustawa ma zostać podpisana przez Andrzeja Dudę w sobotę rano. Przepisy wchodzą w życie dzień od momentu opublikowania.
Przeczytaj również: Koronawirus. Zgoda w Sejmie i przyjęcie specustawy
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl