PolskaSenat zagłosuje nad ustawą zdrowotną

Senat zagłosuje nad ustawą zdrowotną

We wtorek przed południem rozpocznie się trzydniowe posiedzenie Senatu. W pierwszej kolejności senatorowie zajmą się ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zastąpi ona uchyloną w znacznej części przez Trybunał Konstytucyjny ustawę o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym w Narodowym Funduszu Zdrowia.

09.08.2004 | aktual.: 09.08.2004 15:02

Według ustawy przyjętej 30 lipca przez Sejm w tym roku nie zmieni się wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne. Ustawa przewiduje jednak stopniowe, coroczne podwyższanie składki o 0,25 punktu procentowego aż do 2007 roku, gdy osiągnie ona 9%. Jednocześnie, tak jak obecnie, 7,75% składki będzie odpisywane od podatku dochodowego ubezpieczonego, reszta będzie pochodzić bezpośrednio z jego kieszeni. Ustawa ma wejść w życie 1 października tego roku.

Sejm zdecydował, że najważniejsze osoby w państwie, w tym prezydent i premier, pozbawione zostały przywilejów w opiece zdrowotnej. VIP-y mają stracić swoje przywileje od 1 stycznia przyszłego roku.

Senacka komisja, która zajmowała się ustawą zdrowotną, proponuje jednak wprowadzenie do ustawy poprawek, które m.in. przywracają przywileje: prezydentowi, premierowi, marszałkom Sejmu i Senatu, ich rodzinom oraz akredytowanemu w Polsce personelowi konsularnemu i dyplomatycznemu. Komisja zarekomenduje również Senatowi, żeby składka na ubezpieczenie zdrowotne dla duchownych była opłacana przez samych księży. Komisja chce ponadto zmniejszenia z 11 do 9 liczby członków rad oddziałów wojewódzkich NFZ.

Uchwalając ustawę, Sejm zadecydował też o obniżeniu ZUS-owi i KRUS-owi z 0,25 do 0,20% ogólnej kwoty składek na ubezpieczenie zdrowotne, kosztów ich pobierania i ewidencjonowania.

Ustawa przewiduje też, że środki antykoncepcyjne będą mogły być refundowane. O tym, co znajdzie się na listach leków refundowanych, decyduje minister zdrowia w rozporządzeniach. Nowa ustawa pozostawia Narodowy Fundusz Zdrowia, ale przepisy wprowadzają pewną decentralizację. M.in. powoływani przez prezesa NFZ dyrektorzy oddziałów wojewódzkich będą odpowiedzialni na mocy ustawy za kontraktowanie świadczeń opieki zdrowotnej na terenie swoich oddziałów.

Zgodnie z ustawą, pacjent nadal będzie mieć prawo wyboru szpitala i lekarza. Do specjalisty, z wyjątkiem kilku specjalności (m.in. ginekolog, onkolog, dermatolog, stomatolog) będzie musiał mieć skierowanie od lekarza, który ma umowę z NFZ.

Senat zajmie się również nowelizacją ustawy o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego oraz ustawą o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi. Nowelizacja określa m.in. zasady nadawania numerów identyfikacyjnych materiałom wybuchowym oraz prowadzenia ich rejestracji.

W porządku obrad Izby jest też nowelizacja ustawy o ustroju sądów powszechnych i wojskowych, która przewiduje, że minister sprawiedliwości nie będzie mógł odwołać prezesa lub wiceprezesa sądu, jeśli sprzeciwi się temu Krajowa Rada Sądownictwa.

Senatorowie wysłuchają również informacji o udziale Polski w pracach Unii Europejskiej w maju i czerwcu 2004 roku - od dnia przystąpienia naszego kraju do UE do końca prezydencji irlandzkiej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)