PolskaSenat za 7-procentowym VAT na dostęp do Internetu

Senat za 7‑procentowym VAT na dostęp do Internetu

Obniżenie z 22% do 7% podatku VAT na dostęp do Internetu zakłada przyjęta przez Senat poprawka do nowelizacji ustawy o podatku VAT oraz podatku akcyzowym. Sejm chciał tej obniżonej stawki tylko dla połączeń wąskopasmowych.

13.09.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Za poprawką głosowało 63 senatorów, pięciu było przeciw, a trzech się wstrzymało.

Zgodnie z nowelizacją z podatku zwolnione będą usługi dostępu do sieci świadczone m.in. szkołom, placówkom oświatowym oraz placówkom Polskiej Akademii Nauk.

Na początku lipca tego roku Sejm uchwalił 7-procentową stawkę VAT na usługi teleinformatyczne w miejsce stawki 22-procentowej oraz zwolnił z tego podatku używanie Internetu w szkołach i placówkach edukacyjnych. Zapisy te zaczęły obowiązywać od 10 sierpnia.

Rząd w swoim projekcie nowelizacji ustawy o podatku VAT chciał wprowadzenia 22-procentowego VAT na połączenia z Internetem, na co nie zgodził się Sejm.

Ponieważ pojęcia "usług teleinformatycznych" nie udało się jednoznacznie zdefiniować ani organom skarbowym, ani GUS, zaproponowano, aby 7-procentowy podatkiem VAT obciążony był tylko tzw. wąskopasmowy dostęp do Internetu. Za usługi dostępu szerokopasmowego utrzymano stawkę 22-procentową.

Wąskopasmowy dostęp do Internetu również nie jest zdefiniowany. Pojęcie to nie istnieje np. w prawie telekomunikacyjnym. Według wiceministra gospodarki Jarosława Barańczaka chodzi tu o połączenia z Internetem dla odbiorców indywidualnych. Z kolei odbiorcy instytucji objęci będą wyższą, 22-procentową stawką.

Według ekspertów telekomunikacyjnych zapis o dostępie wąskopasmowym spowodowałby, że z obniżonej 7-procentowej stawki VAT korzystać mogliby tylko ci dostawcy usług dostępu do Internetu, którzy wykorzystują w tym celu połączenie telefoniczne, tzw. dial-up. (jd)

senatsejmvat
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)