Senat uhonorował wybitną polską noblistkę
Senat jednogłośnie przyjął uchwałę o ustanowieniu roku 2011 Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie. Uchwałę otrzymał uczestniczący w posiedzeniu przewodniczący senatu Francji Gerard Larcher.
Larcher podziękował marszałkowi Bogdanowi Borusewiczowi za możliwość uczestniczenia w debacie. Podkreślił, że Maria Skłodowska-Curie była człowiekiem, której "życie i praca na zawsze połączyły Polskę i Francję".
- Maria Skłodowska-Curie jest Francuzką i jest Polką. Nie musimy, jako kraje żądać przyznania nam całości spuścizny po tej wielkiej uczonej. To dziedzictwo dzielimy wspólnie, gdyż jest ono siłą kobiety, która ciągle między nami promienieje - powiedział szef francuskiego senatu. Podkreślił, że w Warszawie i w Paryżu pielęgnowana jest pamięć o tej wybitnej noblistce.
Larcher poinformował, że poczta francuska wypuściła jubileuszowy znaczek z wizerunkiem Marii Skłodowskiej-Curie. Dodał, że wnuczka polskiej uczonej, Helena Langevin-Joliot, która bardzo chciała uczestniczyć w posiedzeniu senatu, otworzy w Paryżu obchody Międzynarodowego Roku Chemii, proklamowanego przez Zgromadzenie Narodów Zjednoczonych.
- W setną rocznicę przyznania Marii Skłodowskiej-Curie Nagrody Nobla w dziedzinie chemii Senat Rzeczypospolitej Polskiej, pragnąc przyczynić się do upowszechnienia wiedzy o jej wielkich zasługach dla rozwoju światowej nauki oraz postawie nacechowanej najgłębszym humanizmem, ustanawia rok 2011 Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie - napisano w uchwale.
Maria Skłodowska-Curie (1867-1934) jest jedyną kobietą, którą uhonorowano Nagrodą Nobla w dwóch różnych dziedzinach naukowych. W 1903 roku wspólnie z mężem Piotrem Curie i fizykiem Henri Becquerelem otrzymała Nobla z fizyki za badania nad promieniotwórczością. W 1911 r. za odkrycie nowych pierwiastków: polonu i radu, nagrodzono ją Nagrodą Nobla w dziedzinie chemii.
Jak czytamy w przyjętej uchwale, Maria Skłodowska-Curie - Polka i Francuzka - najpełniej uosabia bliskość naszych dwóch kultur współtworzących tożsamość europejską. Związana przez większość życia z Francją, zachowała stałe kontakty z Polską i gotowość służenia jej.
- Senat Rzeczypospolitej Polskiej uznaje, że Maria Skłodowska-Curie powinna dziś być symbolem polsko-francuskiej współpracy w dziedzinie badań naukowych, dzięki której Polska i Francja stale zwiększają swój wkład w przyszłość Europy opartej na wiedzy i innowacyjności - głosi uchwała.
W przyjętej uchwale senat zapowiedział propagowanie osiągnięć uczonej w 2011 roku poprzez konferencje, sympozja, wystawy, pokazy filmów i prezentacje jej dokonań naukowych oraz inne wydarzenia organizowane zarówno w Polsce, jak i we Francji.
Jednocześnie senatorowie zaapelowali do środowisk intelektualnych, akademickich i naukowych oraz licznych organizacji pielęgnujących przyjaźń polsko-francuską o uczczenie setnej rocznicy przyznania Marii Skłodowskiej-Curie Nagrody Nobla.