PolskaSenat uczcił pamięć ofiar II wojny

Senat uczcił pamięć ofiar II wojny

Senat uczcił pamięć ofiar II
wojny światowej. "Senat RP (...) czci pamięć ofiar wojny, oddając
hołd wszystkim, którzy przyczynili się do zwycięstwa nad III
Rzeszą" - głosi uchwała przyjęta jednogłośnie przez senatorów.

Na sali posiedzeń Senatu obecni byli przedstawiciele środowisk kombatanckich: kanclerz kapituły orderu Virtuti Militari gen. bryg. Stanisław Nałęcz-Komornicki oraz członek zarządu Związku Kombatantów RP Stanisław Kozakiewicz. Obecny był też szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Turski.

"W najokrutniejszej i najkrwawszej w dziejach ludzkości wojnie Polska stała się jej pierwszą ofiarą. Opuszczona przez sojuszników, pierwsza też stanęła do heroicznej walki. Naród Polski nigdy nie został pokonany, nie skompromitował się kolaboracją, nie utracił woli walki i wiary w odzyskanie niepodległości" - głosi uchwała.

"Szczególny pokłon oddajemy żołnierzom polskim, którzy walcząc na frontach II wojny światowej +za wolność waszą i naszą+, złożyli w ofierze daninę krwi i życia" - napisano w uchwale Senatu.

Uchwała oddaje cześć żołnierzom Polskich Sił Zbrojnych, żołnierzom 1. i 2. Armii Wojska Polskiego, twórcom, funkcjonariuszom i żołnierzom podziemnego Państwa Polskiego, "bohaterskiej powstańczej Warszawy" oraz ofiarom stalinowskich zbrodni, popełnionych m.in. w Katyniu, Miednoje, Charkowie i innych miejscach ludobójstwa.

"Pamiętamy i będziemy pamiętać o bohaterskich czynach żołnierzy koalicji antyhitlerowskiej. Oddajemy cześć żołnierzom radzieckim spoczywającym w polskiej ziemi, alianckim pilotom niosącym pomoc naszym żołnierzom i partyzantom oraz walczącej Warszawie" - głosi uchwała.

"Wyzwolenie i pokój nie dla wszystkich oznaczały wolność i niezawisłość. Zakończenie wojny nie doprowadziło w Polsce do powstania demokratycznego ładu. Decyzje podjęte w Jałcie i Poczdamie sprawiły, że nasza Ojczyzna, zmieniona terytorialnie, została za zgodą koalicjantów uzależniona od ZSRR - totalitarnego mocarstwa" - przypomniano w uchwale.

Po przyjęciu uchwały senatorowie minutą ciszy uczcili pamięć ofiar II wojny światowej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)