Senat przyjął sprawozdanie Rzecznika Interesu Publicznego
W 2002 roku Rzecznik Interesu Publicznego złożył do Sądu 13 wniosków o wszczęcie postępowania lustracyjnego - poinformował w czwartek senatorów Rzecznik Bogusław Nizieński. Dodał, że od początku 2003 roku złożono już kolejne 10 wniosków. Senat przyjął informację o działalności RIP w 2002 roku.
08.05.2003 13:50
W ubiegłym roku RIP skierował do Sądu mniej wniosków o wszczęcie postępowania lustracyjnego niż w poprzednich latach swojej działalności. W 1999 roku takich wniosków było 25, w 2000 - 30, w 2001 też 30.
Nizieński powiedział, że niewielka liczba złożonych w 2002 roku wniosków związana była przede wszystkim ze zmianą definicji tajnej współpracy, wprowadzoną do ustawy lustracyjnej - najpierw nowelą z lutego, a następnie z września 2002 roku. Wyłączyła ona spod lustracji wywiad, kontrwywiad oraz służby ochrony granic PRL i została w tej części zaskarżona przez grupę posłów do Trybunału Konstytucyjnego.
Jak powiedział Nizieński, to właśnie zmiana w definicji współpracy zadziałała "w kierunku zatrzymania składania wniosków".
Wnioski RIP dotyczyły 8 adwokatów, 2 prokuratorów - w tym jednego, który przeszedł w stan spoczynku, 2 sędziów (jeden również przeszedł w stan spoczynku) oraz jednego posła.
Sąd wszczął - jak dotąd - postępowanie lustracyjne w odniesieniu do 11 osób. Gerard Czaja (SLD-UP) pytał Nizieńskiego, czy w związku, z malejącą ilością składanych wniosków nie uważa, że misja RIP wyczerpała się.
Nizieński podkreślił, że jego urząd robi wszystko, aby przeanalizować dostępne mu dokumenty. Jednak, jak podkreślił, konieczne jest przekazanie zasobów archiwalnych Agencji Wywiadu i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Instytutowi Pamięci Narodowej. (an)