PolskaSenat poparł nowelizację Karty Nauczyciela

Senat poparł nowelizację Karty Nauczyciela

Nauczyciele, którzy w tym roku nabyli lub nabędą prawo do przejścia na wcześniejszą emeryturę, będą mogli skorzystać z niego także w roku przyszłym i następnych latach - zdecydował Senat, przyjmując - z poprawkami - nowelę Karty Nauczyciela.

Obecnie, zgodnie z Kartą Nauczyciela, nauczyciele mogą przejść na wcześniejsze emerytury bez względu na wiek, jeśli mają 30 lat stażu pracy, w tym 20 lat pracy w oświacie, lub 25 lat stażu pracy, w tym 20 lat w szkolnictwie specjalnym. Choć przepisy obowiązują do końca roku, to nauczyciele chcący z nich skorzystać musieli złożyć wypowiedzenie na trzy miesiące przed początkiem nowego roku szkolnego, czyli do końca maja.

Nowelizując na początku czerwca Kartę posłowie wykreślili z niej warunek rozwiązania umowy o pracę do końca 2007 r. Senatorowie utrzymali ten zapis.

Proponują za to modyfikację innego artykułu nowelizacji, zgodnie z którym nauczyciele, którzy rozwiązali na swój wniosek stosunek pracy, będą mogli w terminie 14 dni od wejścia w życie noweli złożyć pracodawcy oświadczenie o woli powrotu na dotychczas zajmowane stanowisko. Senat dodał do tego warunek, że dyrektorzy szkół mogą nawiązać z takimi nauczycielami stosunek pracy, jeśli na zajmowanym przez nich wcześniej stanowisku nie zatrudniono innej osoby oraz przywrócenie stosunku pracy jest uzasadnione wymaganą ilością godzin nauczania danego przedmiotu w szkole. Izba zdecydowała także, że przepis o ponownym nawiązaniu stosunku pracy nie stosuje się do dyrektorów szkół.

Resort pracy szacuje, że z nowelizacji Karty skorzysta jedna trzecia lub połowa nauczycieli, którzy nabyli w tym roku uprawienia do wcześniejszych emerytur.

Jak podało Ministerstwo Edukacji Narodowej, zimą tego roku deklaracje o chęci skorzystania w tym roku z uprawienia do przejścia na wcześniejsze emerytury złożyło około 40 tys. nauczycieli.

Zapisy nowelizujące ustawę Karta Nauczyciela, dotyczące tych nauczycieli, którzy w tym roku uzyskali prawo do wcześniejszych emerytur, wcześniej znajdowały się w projekcie ustawy o emeryturach pomostowych. O wyłączenie ich i skierowanie w formie osobnego projektu do szybkiej ścieżki legislacyjnej zabiegały Związek Nauczycielstwa Polskiego i Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność".

Zgodnie z przygotowywanym projektem ustawy o emeryturach pomostowych z kwietnia tego roku, nauczyciele urodzeni po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r. będą mogli przejść na takie emerytury po osiągnięciu co najmniej wieku 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn; ich okres składkowy musi wynieść co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, a okres pracy w szczególnym charakterze co najmniej 15 lat.

W związku z przyjęciem przez Senat poprawek do nowelizacji Karty Nauczyciela trafi ona teraz z powrotem do Sejmu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)