Trwa ładowanie...
d31v66c
stawki
03-06-2004 13:50

Senat podniósł limit wynagrodzenia dla notariuszy

Maksymalna stawka notarialna będzie wynosić dziesięciokrotność, a nie - jak uchwalił Sejm - sześciokrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej - zdecydował Senat, który wprowadził poprawki do znowelizowanej ustawy o notariacie.

d31v66c
d31v66c

Za przyjęciem ustawy z poprawkami opowiedziało się 78 senatorów, przeciw był jeden, a czterech wstrzymało się od głosu.

Zgodnie z nowelizacją minister sprawiedliwości w porozumieniu z ministrem finansów, po zasięgnięciu opinii Krajowej Rady Notarialnej, określi w drodze rozporządzenia maksymalne stawki wynagrodzenia za czynności notarialne.

Senatorowie nie zgodzili się natomiast, by w limitowaną stawkę notarialną wliczone były koszty przejazdów i inne niezbędne wydatki poniesione przez notariusza w związku z dokonaniem czynności.

Nowelizacja ustawy o notariacie została wymuszona orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego. W grudniu ub.r. orzekł on, że niezgodne z konstytucją są przepisy o taksie notarialnej ustanowione w ustawie o notariacie oraz rozporządzeniu ministra sprawiedliwości jedynie maksymalnych stawek tej taksy. W praktyce notariusze stosowali najwyższe stawki, uznając je za jedyne ustalone. "Wysokość taksy notarialnej nie może być barierą w realizacji praw majątkowych podmiotów prawa" - głosi uzasadnienie wyroku. Zgodnie z wyrokiem dotychczasowe przepisy stracą swoją moc z dniem 30 czerwca.

d31v66c

Według przepisów uznanych przez TK za sprzeczne z konstytucją, wysokość maksymalnego wynagrodzenia notariuszy zależy od wartości przedmiotu zawieranej umowy. Notariusz nigdy nie ustala samodzielnie tej wartości. Gdy czynność notarialna wymaga dużego nakładu pracy i czasu, rozporządzenie o taksach dopuszcza ustalenie wyższego wynagrodzenia niż maksymalna stawka określona w przepisach. Nie może ono jednak przekroczyć dwukrotnego wynagrodzenia przewidzianego za daną czynność.

Obecnie taksa notarialna wynosi:
przy wartości do 5 tys. zł - 200 zł;
od 5 tys. zł do 15 tys. zł - 200 zł + 3 proc. od kwoty powyżej 5 tys. zł;
od 15 tys. do 30 tys. - 500 zł + 2 proc. od nadwyżki 15 tys. zł;
od 30 tys. do 60 tys. - 800 zł + 1 proc. od nadwyżki 30 tys. zł;
od 60 tys. do 1 mln - 1,1 tys. zł + 0,5 proc. od nadwyżki 60 tys. zł;
powyżej 1 mln - 5.800 zł + 0,25 proc. od sumy powyżej miliona.

Za sporządzenie umowy zbycia własnościowego spółdzielczego mieszkania, spółdzielczego lokalu użytkowego i domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej maksymalne wynagrodzenie notariusza wynosi połowę wynagrodzenia ustalonego według reguł ogólnych.

d31v66c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31v66c
Więcej tematów