Trwa ładowanie...

Senat odrzuca ustawę o podwyżkach. 3 senatorów PiS nieobecnych podczas głosowania

48 senatorów było "za" odrzuceniem" ustawy o podwyżkach dla parlamentarzystów. Podczas głosowania zabrakło 3 senatorów z PiS, którzy mogliby doprowadzić do remisu w izbie.

Senat odrzucił projekt ustawy podnoszący pensje parlamentarzystomSenat odrzucił projekt ustawy podnoszący pensje parlamentarzystomŹródło: PAP, fot: PAP, Tomasz Gzell
d3zdghh
d3zdghh

- Nie możemy podjąć odpowiedzialnej decyzji o podwyżkach kiedy nasi obywatele, przedsiębiorcy, wyborcy tracą pracę (...). Nasi obywatele obawiają się o przyszłość przy drugiej fali COVID-19 - mówiła na kilka chwil przed głosowaniem wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka. Senator Lewicy złożyła wniosek o odrzucenie ustawy, który następnie izba przyjęła głosami - 48 "za", 45 "przeciw".

Podczas głosowania zabrakło 3 senatorów z Prawa i Sprawiedliwości: Ewy Gawędy, Stanisława Ożóga oraz Grzegorza Biereckiego. Tym samym - zgodnie z regulaminem - wniosek o odrzucenie nie uzyskałby większości, izba głosowałaby wniosek Marka Martyniuka (PiS) o przyjęcie ustawy bez poprawek. Ze strony większości senackiej w poniedziałkowym głosowaniu nie wzięli udziału: Michał Kamiński i Jan Filip Libicki z PSL oraz Lidia Staroń z Koła Senatorów Niezależnych.

Teraz ustawa trafi ponownie do Sejmu, gdzie większość ma Prawo i Sprawiedliwość. Ze wstępnych zapowiedzi może się okazać, że przez brak ponadpartyjnego konsensusu, nowe prawo nie zostanie uchwalone. - Dlaczego mamy na siłę przepychać ustawę? W moim odczuciu tej ustawy już nie ma. Sejm może się do niej nie odnieść - stwierdził "na gorąco" w Polsat News były wicemarszałek Senatu z PiS Stanisław Karczewski. Zaznaczył, że jest to jego prywatna opinia i nie należy utożsamiać jej z całym klubem.

Podwyżki dla posłów. Paweł Kowal zmienia zdanie. "Po przemyśleniu jeszcze raz"

Zmianą, którą ma wprowadzić projekt, jest obliczanie wynagrodzeń poszczególnych osób na podstawie wynagrodzenia zasadniczego sędziego Sądu Najwyższego określonego w stawce podstawowej. W myśl ustawy poszczególni urzędnicy mieliby zarobić:

d3zdghh

- prezydent: 25 981 zł brutto

- pierwsza dama 17 897 zł brutto

- marszałkowie Sejmu i Senatu: 21 984 zł brutto

- wicemarszałkowie Sejmu i Senatu: 17 987 zł brutto

- premier: 21 984 zł brutto

- ministrowie: 17 987 zł brutto

- wiceministrowie: 16 988 zł brutto

- wojewodowie: 14 989 zł brutto

- wicewojewodowie: 12 990 zł brutto

- posłowie 12 600 zł brutto

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3zdghh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zdghh
Więcej tematów