Senat o podatkach
Minister tłumaczy... (PAP/Piotr Rybarczyk)
W Senacie trwa w piątek debata nad nowelizacją ustawy o podatku PIT. Senatorowie Zdzisława Jankowska i Marek Balicki (SLD-UP) zdążyli już zgłosić w trakcie posiedzenia poprawki do nowelizacji ustawy znoszące ograniczenie dotyczące możliwości dokonywania odpisów darowizn.
Z kolei Andrzej Wielowieyski (Blok Senat 2001) chce wprowadzenia do nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych poprawek zakładających zniesienie opodatkowania zysków z oszczędności lub obniżenie stawki podatku do 10%. W propozycji rządu zyski z lokat, obligacji i funduszy inwestycyjnych mają być obciążone 20-procentowym podatkiem.
Senator Genowefa Ferenc (SLD) zaproponowała opodatkowanie zysków z lokat założonych przed 1 grudnia, jeśli lokaty te przewidują możliwość wypłaty całości lub części kapitału w trakcie trwania umowy, a podatnik z tej możliwości skorzysta. Zdaniem Ferenc rząd będzie miał "prawdopodobnie pozytywny" stosunek do jej propozycji. Wersja sejmowa przewiduje, że podatkiem obłożone będą lokaty założone od dnia opublikowania ustawy w Dzienniku Ustaw.
Ewentualne przyjęcie poprawki senator SLD stawia pod znakiem zapytania oplacalność proponowanych przez banki nieopodatkowanych lokat wieloletnich, które w każdym momencie pozwalają na wycofanie kapitału bez utraty odsetek.
Sejm nowelizując ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych zmniejszył do 10 z obecnych 15% wartość darowizny, jaką podatnik może odpisać od dochodu, jeżeli była to darowizna na cele naukowe, oświatowe, kulturalne lub związane z ochroną zdrowia. Zbigniew Religa (Blok Senat 2001) złożył do nowelizacji poprawkę, zgodnie z którą maksymalny limit składki na ubezpieczenie zdrowotne, jaką można będzie odliczyć od podatku, wyniesie 8%, a nie - jak uchwalił Sejm - 7,75%.
Sejm zmniejszył również do 5% z obecnych 10% możliwość odpisania od dochodu darowizny na cele kultu religijnego i na działalność charytatywno-opiekuńczą. Senatorowie proponują zlikwidowanie tego ograniczenia i powrót do stawek 15 i 10%.
Senat musi jeszcze przegłosować zaproponowane poprawki.(kar)