PolskaSenat chce dwudniowych wyborów prezydenckich

Senat chce dwudniowych wyborów prezydenckich

Senat opowiedział się za
dwudniowym wyborem prezydenta. Senatorowie nie zgodzili się
natomiast, by do nowelizacji ustawy o wyborze prezydenta
wprowadzić możliwość głosowania przez pełnomocnika.

Poza wprowadzeniem dwudniowego głosowania w wyborach prezydenckich zmiany autorstwa grupy senatorów PiS, PO i Narodowego Koła Parlamentarnego przewidują też, że lokale wyborcze będą otwarte od godz. 8.00 do 22.00.

Senatorowie nie zgodzili się na wprowadzenie do ordynacji możliwości głosowania przez pełnomocnika. Autorzy nowelizacji chcieli, aby taką możliwość miały osoby niepełnosprawne oraz te, które najpóźniej w dniu głosowania ukończyły 75 lat.

Proponowana nowelizacja zmienia zasady głosowania w wyborach prezydenckich, parlamentarnych do Sejmu i Senatu oraz w wyborach samorządowych. Autorzy zmian argumentowali, że wpłyną one na zwiększenie frekwencji wyborczej. Nowelą zajmie się teraz Sejm. Jeśli zaakceptuje zmiany, mogą one obowiązywać już w jesiennych wyborach do samorządu.

Senat uchwalił także poprawkę do nowelizacji ustawy o służbie cywilnej. Poprawka zakłada zmianę składu Rady Służby Publicznej, w skład której wchodzić ma wchodzić 16 osób.

Ustawa powołuje Radę Służby Publicznej w miejsce Rady Służby Cywilnej. Senat przyjął też poprawkę zmieniającą skład RSP, którą tworzyć ma ośmiu przedstawicieli klubów parlamentarnych oraz ośmiu członków powoływanych przez premiera.

Ustawy zakładają wyłączenie ze służby cywilnej wyższych stanowisk w administracji państwowej - nie będzie już konkursów na te stanowiska, będą one obsadzane z nowo powstałego państwowego zasobu kadrowego. Ponadto zmiany likwidują stanowiska szefa Służby Cywilnej, Urzędu i Rady Służby Cywilnej.

Poprawkami Senatu zajmie się teraz Sejm.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)