PolskaSenackie komisje: odrzucić projekt uchwały ws. wycofania polskich sił z Iraku

Senackie komisje: odrzucić projekt uchwały ws. wycofania polskich sił z Iraku

Burzliwą debatę wywołał na
posiedzeniu senackich komisji projekt uchwały Senatu w sprawie
wycofania polskich sił zbrojnych z Iraku. Ostatecznie połączone
komisje obrony narodowej i bezpieczeństwa publicznego oraz
ustawodawstwa i praworządności opowiedziały się za jego
odrzuceniem.

13.10.2004 | aktual.: 13.10.2004 19:15

Senatorowie spierali się, czy decyzja o wysłaniu polskich żołnierzy do Iraku była słuszna, czy raczej należy ją traktować jako błąd, a wtedy - przyznać się do niego i wycofać nasze wojsko.

W posiedzeniu uczestniczyli przedstawiciele resortów spraw zagranicznych i obrony, którzy odpowiadali m.in. na pytania o koszty zaangażowania polskich sił w operację w Iraku. Wiceminister obrony narodowej Andrzej Towpik powiedział, że w tym roku z budżetu MON przeznaczono na ten cel 308 mln zł. Przewidujemy, że w przyszłym roku ta kwota będzie niższa - zaznaczył.

Zwolennicy przyjęcia uchwały przypomnieli, że fałszywy okazał się jeden z ważnych argumentów przemawiających za wysłaniem Polaków do Iraku - posiadanie przez to państwo broni masowego rażenia. Podkreślano, że ponosimy ogromne straty, przede wszystkim w ludziach, i to powoduje, że Polacy mogą czuć się oszukani.

Ambasador Jarosław Bratkiewicz, szef grupy zadaniowej ds. Iraku w MSZ, odpierał te zarzuty. Mówił, że sprawa broni masowego rażenia nie była jedynym argumentem. Wiceminister Towpik mówił, że trzeba też pamiętać o odpowiedzialności Polski jako członka struktur takich jak NATO, ONZ.

W projekcie uchwały autorstwa senatora Sławomira Izdebskiego (Samoobrona) zapisano m.in.: "Senat Rzeczypospolitej Polskiej potępia postanowienie prezydenta RP z dnia 17 marca 2003 r. o użyciu polskiego kontyngentu wojskowego w składzie wielonarodowych połączonych sił operacyjnych koalicji międzynarodowej w (...) Republice Iraku (...) jako sprzeczne z prawem polskim (...). Senat RP żąda natychmiastowego wykonania Rezolucji nr 1546 Rady Bezpieczeństwa ONZ (...) i w związku z nią wycofania, w możliwie jak najszybszym terminie, polskich sił zbrojnych z terytorium Iraku".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)