Sen dłuższy niż dziewięć godzin podwyższa ryzyko udaru
Osoby, które śpią dłużej niż dziewięć godzin dziennie lub mają zwyczaj robienia dłuższych drzemek w ciągu dnia, są dużo bardziej zagrożone udarem mózgu - wynika z najnowszych badań.
13.12.2019 14:01
- Badania chińskich naukowców dowodzą, że zbyt duża ilość snu zwiększa ryzyko wystąpienia udaru mózgu aż o 85 proc.
- Duża ilość snu może mieć związek z mało aktywnym trybem życia
- Chroniczne zmęczenie i osłabienie może być objawem poważnej choroby
Naukowcy ze Środkowochińskiego Uniwersytetu Naukowo–Technicznego w Wuhan zbadali 31 750 zdrowych osób, których średnia wieku wynosiła 62 lata. Dane gromadzone były przez sześć lat. W tym czasie 1557 osób z grupy badawczej doznało udaru.
Zła wiadomość dla śpiochów
Naukowcy przeanalizowali nawyki związane ze snem wszystkich uczestników badania. Okazało się, że osoby, które spały w nocy ponad 9 godzin były o 23 proc. bardziej narażone na wystąpienie udaru niż osoby, które spały krócej.
Regularne ponad 90-minutowe drzemki w ciągu dnia były z kolei związane ze wzrostem ryzyka udaru o 25 proc. Co więcej, wśród osób, które spały ponad 9 godzin w nocy i dodatkowo robiły długie drzemki w ciągu dnia ryzyko udaru wzrastało do 85 proc.
Zmęczenie oznaką choroby
Skąd ta zależność? Zdaniem naukowców, zbyt duża ilość snu może mieć związek z mało aktywnym trybem życia. Osoby, które długo śpią, mają mniej czasu na inne aktywności oraz sport. Wcześniejsze badania wykazały również, że osoby te częściej mają podwyższony poziom cholesterolu i większy obwód w pasie, które również zwiększają ryzyko udaru.
Lekarze zwracają uwagę, że jeśli ktoś potrzebuje ponad 10 godzin snu dziennie, powinien na wszelki wypadek się przebadać. Ciągłe zmęczenie może być bowiem objawem choroby, którą trzeba zdiagnozować i leczyć. Osłabienie i przewlekłe zmęczenie może być oznaką anemii, cukrzycy, wirusowego zapalenia wątroby typu C czy niewydolności nerek.
Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl