Trwa ładowanie...
d1lx9nz

Sen dłuższy niż dziewięć godzin podwyższa ryzyko udaru

Osoby, które śpią dłużej niż dziewięć godzin dziennie lub mają zwyczaj robienia dłuższych drzemek w ciągu dnia, są dużo bardziej zagrożone udarem mózgu - wynika z najnowszych badań.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Długie spanie jednak nie takie zdrowe jak się może wydawać
Długie spanie jednak nie takie zdrowe jak się może wydawać (Pixabay.com)
d1lx9nz
  • Badania chińskich naukowców dowodzą, że zbyt duża ilość snu zwiększa ryzyko wystąpienia udaru mózgu aż o 85 proc.
  • Duża ilość snu może mieć związek z mało aktywnym trybem życia
  • Chroniczne zmęczenie i osłabienie może być objawem poważnej choroby

Naukowcy ze Środkowochińskiego Uniwersytetu Naukowo–Technicznego w Wuhan zbadali 31 750 zdrowych osób, których średnia wieku wynosiła 62 lata. Dane gromadzone były przez sześć lat. W tym czasie 1557 osób z grupy badawczej doznało udaru.

Zła wiadomość dla śpiochów

Naukowcy przeanalizowali nawyki związane ze snem wszystkich uczestników badania. Okazało się, że osoby, które spały w nocy ponad 9 godzin były o 23 proc. bardziej narażone na wystąpienie udaru niż osoby, które spały krócej.

d1lx9nz

Regularne ponad 90-minutowe drzemki w ciągu dnia były z kolei związane ze wzrostem ryzyka udaru o 25 proc. Co więcej, wśród osób, które spały ponad 9 godzin w nocy i dodatkowo robiły długie drzemki w ciągu dnia ryzyko udaru wzrastało do 85 proc.

Zmęczenie oznaką choroby

Skąd ta zależność? Zdaniem naukowców, zbyt duża ilość snu może mieć związek z mało aktywnym trybem życia. Osoby, które długo śpią, mają mniej czasu na inne aktywności oraz sport. Wcześniejsze badania wykazały również, że osoby te częściej mają podwyższony poziom cholesterolu i większy obwód w pasie, które również zwiększają ryzyko udaru.

d1lx9nz

Lekarze zwracają uwagę, że jeśli ktoś potrzebuje ponad 10 godzin snu dziennie, powinien na wszelki wypadek się przebadać. Ciągłe zmęczenie może być bowiem objawem choroby, którą trzeba zdiagnozować i leczyć. Osłabienie i przewlekłe zmęczenie może być oznaką anemii, cukrzycy, wirusowego zapalenia wątroby typu C czy niewydolności nerek.

Zobacz też: Burza wokół wyjazdów do USA byłego asystenta Macierewicza. Jest reakcja rzecznika PiS

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1lx9nz

Podziel się opinią

Share
d1lx9nz
d1lx9nz
Więcej tematów