Trwa ładowanie...

Sellin: PO również wykluczała posłów z obrad Sejmu

Wiceminister kultury Jarosław Sellin w noworocznym wydaniu "Kawy na ławę" w TVN 24 przypomniał, że w czasach rządów koalicji PO-PSL także były przypadki wykluczenia posłów z obrad Sejmu. Sellin odniósł się w ten sposób do słów przewodniczącego klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Sławomira Neumanna, który stwierdził, że "żaden poseł PiS-u przez te osiem lat nie został wykluczony."

Share
Sellin: PO również wykluczała posłów z obrad Sejmu
Źródło: PAP, Fot: Leszek Szymański
dfv121a

Opisujący sprawę serwis oko.press ocenił, że Sławomir Neumann dopuścił się manipulacji, a jego wypowiedź nazwał "półprawdą". Oko.press przypomina, że w poprzedniej kadencji Sejmu z obrad byli wykluczani posłowie opozycji, chociaż faktycznie nie dotyczyło to posłów Prawa i Sprawiedliwości. W ubiegłym roku ówczesna marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) wykluczyła z obrad Armanda Ryfińskiego, wówczas niezrzeszonego (wcześniej był posłem Ruchu Palikota) oraz Jarosława Gromadzkiego, także posła niezrzeszonego.

Armand Ryfiński został wykluczony z obrad 11 września 2015, po tym jak prowadząca obrady Małgorzata Kidawa-Błońska kilkukrotnie zwróciła mu uwagę, że łamie regulamin Sejmu, a jego wystąpienie nie jest wnioskiem formalnym. Ryfiński kontynuował swoje wystąpienie w sprawie uchodźców i nie chciał jednak opuścić mównicy. W pewnym momencie zwrócił się także do upominającej go Kidawy-Błońskiej: "Pani marszałek przywołuję panią do porządku".

dfv121a

Niecały miesiąc później marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska wykluczyła z obrad Sejmu także posła Jarosława Gromadzkiego. Niezrzeszony, ale związany z biznesmenem Zbigniewem Stonogą poseł po zgłoszeniu wniosku formalnego zarzucił „największym partiom politycznym” fałszowanie wyborów i utrudnianie rejestracji list Komitetu Wyborczego Zbigniewa Stonogi. "Gromadzki nie ustępował. Zapowiedział, że nie zejdzie z mównicy, dopóki Sejm nie podejmie uchwały w sprawie fałszerstw" - przypomina oko.press. Ostatecznie po kilkukrotnym apelu, aby opuścił mównicę, marszałek Kidawa-Błońska wykluczyła Gromadzkiego z dalszych obrad.

Oprac. Adam Jabłoński

dfv121a

Podziel się opinią

Share
dfv121a
dfv121a
Więcej tematów