Sekcja zwłok pary prezydenckiej zakończona. Są wyniki badań DNA Lecha Kaczyńskiego
• Zakończyła się sekcja zwłok pary prezydenckiej
• Są już wyniki badań DNA Lecha Kaczyńskiego całkowicie potwierdzające jego tożsamość - donosi RMF FM
• Biegli czekają jeszcze na wyniki testów genetycznych próbek pobranych ze szczątków Marii Kaczyńskiej
Ciało Marii Kaczyńskiej ma obrażenia tego samego typu, co ciało Lecha Kaczyńskiego. Są to urazy wielonarządowe, które powstają w trakcie katastrof komunikacyjnych.
Oba ciała wciąż są w ośrodku, w którym prowadzono badania. W piątek mają być włożone do trumien. Na godzinę 19 zaplanowano na Wawelu ponowny pogrzeb Lecha i Marii Kaczyńskich.
Weźmie w nim udział ok. 50 osób. Ceremonii będzie towarzyszyła skromna asysta wojskowa. W krypcie św. Leonarda zostanie odprawiona msza św., której będzie przewodniczył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. W pochówku mają uczestniczyć jedynie najbliższa rodzina i współpracownicy Lecha Kaczyńskiego oraz prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą i premier Beata Szydło.
Nowy sarkofag pary prezydenckiej na Wawelu
Trwają też prace nad nowym sarkofagiem pary prezydenckiej na Wawelu. Prace toczą się szybko, bo grobowiec musi być gotowy na piątek. Nowy sarkofag będzie miał możliwość otwierania w razie potrzeby.
Poprzedni sarkofag pary prezydenckiej w krypcie na Wawelu został zdemontowany po tym, jak uległ uszkodzeniu podczas ekshumacji w nocy z poniedziałku na wtorek. Jego elementy zostały zabezpieczone, natomiast rozpoczęto prace nad nową formą grobowca. Jego projekt wykonali we współpracy Marta Witosławska i Marek Moderau. Wiadomo, że - zgodnie z nowymi wytycznymi - na sarkofagu mają pojawić się nowe elementy: godło, krzyż oraz daty urodzin i śmierci. Zmienić się mają także jego wymiary (będzie nieco mniejszy) oraz materiał, z którego będzie wykonany - dotychczasowy onyks zostanie zastąpiony białym marmurem.
Zobacz też:
oprac.: Marek Grabski