Trwa ładowanie...

Sejny. Mieszkańcy muszą dopłacić za ogrzewanie. Wielu na to nie stać

Spore oburzenie wywołała decyzja władz Spółdzielni Mieszkaniowej w Sejnach. Mieszkańcy muszą dopłacić za ogrzewanie nawet 2,5 tys. złotych. Rachunki są wyższe mimo termomodernizacji, jaką przeprowadzono w wielu blokach. Władze Spółdzielni za podwyżki winią wojnę w Ukrainie.

Sejny. Mieszkańcy muszą dopłacić za ogrzewanie. Wielu na to nie staćSejny. Mieszkańcy muszą dopłacić za ogrzewanie. Wielu na to nie staćŹródło: East News, fot: ZOFIA BAZAK
dusamdv
dusamdv

Wielu mieszkańców obawia się, że nie będzie w stanie pokryć wyższych rachunków. - Mamy bardzo duże zróżnicowanie w wynagrodzeniach. Większość z nas zarabia najniższą krajową - mówi jeden z nich.

Ludzie skarżą się też na brak przejrzystości w sposobie naliczania opłat oraz brak chęci do podjęcia rozmów przez prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej w Sejnach.

Marek Zubrzyński zgodził się za to porozmawiać z lokalną rozgłośnią. - W styczniu Spółdzielnia Mieszkaniowa dokonała rozliczenia zakupu centralnego ogrzewania. Zostało to podzielone na budynki zgodnie z prawem energetycznym, no i niestety wyszły dopłaty dla mieszkańców. Jest to dosyć bolesne, bo to są dosyć wysokie kwoty - zauważa.

dusamdv

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: tam śniegu nie brakuje. "Powinniśmy się udać na południe"

- Największy wpływ na to miało pierwsze półrocze ubiegłego roku, kiedy ciepło było jeszcze wytwarzane w miału węglowego. A między wrześniem 2021 roku, a kwietniem 2022 z 350 złotych, miał wskoczył na cenę 1700 złotych netto - tłumaczy Zubrzyński.

dusamdv

Jak dodaje, przy takiej stawce, dotychczasowe wyliczenia nie pokrywały kosztów zakupu ciepła.

Podwyżki za ciepło w Sejnach. Mieszkańcy oburzeni

Te tłumaczenia nie przekonują jednak mieszkańców Sejn. - Prezes wszystko zwala na cenę miału i inwazję Rosji na Ukrainę. Inwazja nastąpiła z końcem lutego, wiosną skończył się sezon grzewczy, a opłaty bardzo wzrosły - mówi jeden z nich.

Inni zastanawiają się z kolei, co stanie się z tymi mieszkańcami, którzy nie pokryją dodatkowych kosztów. Skarżą się też na poziom usług świadczonych przez Spółdzielnię

- Ciekaw jestem co pan prezes zrobi z osobami, których po prostu nie stać na to. Którzy na przykład - tak jak moja sąsiadka - gdy powiedziała, że jest zimno, bo ma kaloryfery zapowietrzone (…), to nikt nie przyszedł, nikt nic nie zrobił (…). To teraz pytanie, za co ona ma zapłacić? Za ciepło, którego de facto nie miała? - pyta.

dusamdv

Przeczytaj też:

Źródło: Radio Białystok

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dusamdv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

dusamdv
Więcej tematów