Trwa ładowanie...

Sejmowy protokolant potwierdził. Nie było "ślubuję". Czy mandat Antoniego Macierewicza jest ważny?

Marszałek senior Antoni Macierewicz nie złożył poprawnie ślubowania poselskiego. Najnowszym dowodem w sprawie jest stenogram z inauguracyjnego posiedzenia Sejmu. Potwierdza on, że wbrew regulaminowi, polityk PiS nie wypowiedział od siebie kluczowego słowa "ślubuję".

Sejmowy protokolant potwierdził. Nie było "ślubuję". Czy mandat Antoniego Macierewicza jest ważny?Źródło: East News, fot: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER
d3yg252
d3yg252

Antoni Macierewicz już jest atakowany przez polityków opozycji, że skoro nie złożył poprawnie ślubowania, to nie jest posłem. - Według stenogramu z posiedzenia Sejmu poseł Macierewicz nie złożył ślubowania, nie powiedział słowa "ślubuję", czyli faktycznie nie jest posłem - komentował Robert Kropiwnicki, prawnik i polityk Platformy Obywatelskiej.

- Poseł Macierewicz w myśl prawa nie złożył ślubowania. Jego mandat jest nieważny - wtórował mu Bartłomiej Sienkiewicz (PO).

Przypomnijmy, że Antoni Macierewicz po odczytaniu roty ślubowania poselskiego, dodał od siebie "tak mi dopomóż Bóg". Posłowie na sali zauważyli wpadkę. Nawet poseł sekretarz Daniel Milewski (PiS) podpowiadał: "Panie marszałku, ślubuję.."

Marszałek senior jednak nie reagował. - Proszę o spokój, tak byście państwo mogli w spokoju i z odpowiednią godnością dopełnić swoich obowiązków. Jak państwo słyszeli, zakończyłem moją przysięgę poselską słowem "ślubuję". A teraz bardzo proszę sekretarzy o kontynuowanie... - powiedział Antoni Macierewicz.

Wpadka Antoniego Macierewicza na I posiedzeniu Sejmu. Rzecznik rządu: trzeba to sprawdzić

Antoni Macierewicz ślubowanie. Stenogram potwierdza błąd

Malutki szczegół umykał podczas transmisji posiedzenia na żywo. Według opublikowanego stenogramu z posiedzenia Sejmu Antoni Macierewicz nie wypowiedział kluczowego słowa. Nawet kiedy został wywołany przez posła sekretarza. Scena wyglądała tak:

Sejmowy protokolant potwierdza błąd w ślubowaniu Antoniego Macierewicza. Sejm
Sejmowy protokolant potwierdza błąd w ślubowaniu Antoniego Macierewicza. Źródło: Sejm, fot: sejm.gov.pl

Zapytaliśmy posła Daniela Milewskiego, który prowadził wówczas zaprzysiężenie posłów, jak ocenia sytuację. - Zakończył inaczej niż zwykle, ale to było prawidłowe - przyznaje WP poseł Milewski, również prawnik. Dodaje, że marszałek senior jest niesłusznie atakowany. - Wypowiedział "ślubuję" odczytując pełną rotę przysięgi - dodaje poseł.

Mandat posła Antoniego Macierewicza jest nieważny?

Formułę ślubowania precyzyjnie opisuje Regulamin Sejmu RP. Artykuł 2, punkt trzeci brzmi tak: ślubowanie poselskie odbywa się w ten sposób, że po odczytaniu roty każdy z kolejno wywołanych posłów, powstawszy, wypowiada słowo "ślubuję". Poseł może dodać zdanie "Tak mi dopomóż Bóg".

d3yg252

Co w przypadku, kiedy brakuje słowa "ślubuję"? Jeśli uznać, że nie było ślubowania, mandat posła Macierewicza jest nieważny. Mówi o tym artykuł 104 Konstytucji: "odmowa złożenia ślubowania oznacza zrzeczenie się mandatu".

O opinię poprosiliśmy dr. Ryszarda Balickiego - prawnika, konstytucjonalistę z Uniwersytetu Wrocławskiego. - Nie dotrzymano konwencji, którą opisuje regulamin Sejmu. Nie widzę tu aż tak rażącego błędu, który powodowałby sankcję w postaci utraty mandatu - komentuje ten ekspert. - Marszałek odczytał pełną rotę przysięgi, gdzie pada słowo "ślubuję" - ocenia dr Balicki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3yg252
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3yg252
Więcej tematów