PolskaSejmowa komisja zaopiniuje kandydatów na sędziów TK

Sejmowa komisja zaopiniuje kandydatów na sędziów TK

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw
Człowieka zaopiniuje kandydatury na sędziów Trybunału
Konstytucyjnego. O zwalniające się niebawem stanowiska ubiega się
ośmioro prawników: Stanisław Biernat, Zbigniew Cieślak, Maria
Gintowt-Jankowicz, Wojciech Hermeliński, Marek Kotlinowski, Irena
Lipowicz, Bogusław Moraczewski i Andrzej Rzepliński.

14.10.2006 | aktual.: 14.10.2006 09:16

5 listopada kończy się kadencja trzech z 15 sędziów TK: Marka Safjana (prezesa Trybunału), Teresy Dębowskiej-Romanowskiej i Mariana Zdyba. Pierwszego grudnia natomiast upłynie kadencja kolejnych trzech osób - zastępcy prezesa Andrzeja Mączyńskiego, Wiesława Johanna i Biruty Lewaszkiewicz-Petrykowskiej.

Po trzech kandydatów zgłosiły kluby PO i PiS. Kandydaci PO to Biernat, Lipowicz i Rzepliński, a PiS - Cieślak, Gintowt-Jankowicz i Hermeliński. Kandydatem LPR i Samoobrony jest Kotlinowski, a SLD - Moraczewski. PSL nie zgłosiło kandydata.

Stanisław Biernat jest absolwentem prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2001 r. jest sędzią Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Zbigniew Cieślak ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. W 2006 r. został powołany przez premiera na przewodniczącego Rady Służby Cywilnej.

Maria Gintowt-Jankowicz ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Jest dyrektorem Krajowej Szkoły Administracji Publicznej.

Wojciech Hermeliński ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Jest wiceprezesem Naczelnej Rady Adwokackiej od 2001 r.; od maja 2006 r. członkiem Rady Nadzorczej Telewizji Polskiej S.A.

Marek Kotlinowski jest absolwentem prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego; pełni funkcję wicemarszałka Sejmu.

Irena Lipowicz jest absolwentką prawa Uniwersytetu Śląskiego. Od stycznia 2005 r. pełni funkcję członka kolegium Najwyższej Izby Kontroli. Kieruje Katedrą Prawa Administracyjnego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Bogusław Moraczewski ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Łódzkiego. Jest sędzią Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Andrzej Rzepliński ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Kierownik Katedry Kryminologii i Polityki Kryminalnej na Wydziale Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji UW. Od 1989 r. jest członkiem Komitetu Helsińskiego w Polsce.

Trybunał Konstytucyjny składa się z 15 sędziów, wybieranych przez Sejm na 9 lat spośród osób wyróżniających się wiedzą prawniczą. Kandydatów na stanowisko sędziego TK przedstawia co najmniej 50 posłów lub Prezydium Sejmu. Zgodnie z regulaminem Sejmu, kandydatury trzeba zgłosić 30 dni przed upływem kadencji. Uchwała Sejmu w sprawie wyboru sędziego zapada bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby posłów.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)