PolskaSejmowa komisja zajmie się Unią Europejską

Sejmowa komisja zajmie się Unią Europejską

Sejm uchwalił ustawę o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Polski w UE oraz podjął uchwałę o zmianie regulaminu Sejmu, która m.in. określa zadania, sposób powoływania i działania komisji do spraw Unii Europejskiej.

Sejmowa komisja ds. UE będzie się zajmować wszystkimi sprawami z zakresu stosunków Sejmu z instytucjami i organami UE. Wejdzie do niej 46 posłów. Skład komisji będzie odzwierciedlać proporcje poszczególnych klubów w Sejmie, a także porozumień poselskich zrzeszających co najmniej 15 posłów.

W głosowaniach przepadła większość poprawek, zgłoszonych w trakcie drugiego czytania głównie przez przedstawicieli PiS, LPR, PO, PSL i Ruchu Katolicko-Narodowego.

Sejm odrzucił poprawkę, by skład komisji odzwierciedlał proporcjonalnie również reprezentacje sejmowych kół. Do tego, by wyliczyć, ilu reprezentantów w komisji będą mogły mieć poszczególne kluby, ma służyć specjalny wzór podany w projekcie nowelizacji regulaminu Sejmu.

Komisja będzie opiniować projekty unijnych aktów prawnych oraz projekty stanowisk, jakie rząd zamierza zająć podczas prac nad aktami prawnymi w Radzie UE. Będzie mogła też formułować w formie opinii zalecenia dla Rady Ministrów. Według ustawy, opinia komisji powinna stanowić podstawę stanowiska Rady Ministrów.

Do kompetencji komisji będzie należeć też opiniowanie kandydatur na stanowiska komisarza UE, członka Trybunału Obrachunkowego, sędziów Trybunału Sprawiedliwości i Sądu I Instancji, członków Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, członków Komitetu Regionów, dyrektora w Europejskim Banku Inwestycyjnym, dyrektorów i zastępców dyrektorów generalnych w unijnej Komisji Europejskiej oraz przedstawiciela Polski w Komitecie Stałych Przedstawicieli przy UE.

Rząd co najmniej raz na sześć miesięcy lub na żądanie Sejmu albo Senatu będzie przedstawiał posłom albo senatorom informację o udziale Polski w pracach UE. Komisja Europejska, która teraz działa w Sejmie, ma ulec rozwiązaniu nie później niż 31 lipca.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)