PolskaSejmowa komisja śledcza ds. PKN Orlen rusza już wkrótce

Sejmowa komisja śledcza ds. PKN Orlen rusza już wkrótce

W poniedziałek o godzinie 11, po przerwie
wakacyjnej, rozpocznie się posiedzenie sejmowej komisji śledczej
ds. PKN Orlen - poinformował przewodniczący komisji
poseł Józef Gruszka.

Potwierdził ustalenie komisji sprzed wakacji, że w poniedziałek komisja przesłucha: Wiesława Kaczmarka - byłego ministra skarbu w rządzie premiera Leszka Millera i byłego prezesa PKN Orlen Andrzeja Modrzejewskiego.

Kaczmarek ma być przesłuchany w związku z artykułem, jaki ukazał się 2 kwietnia br. w "Gazecie Wyborczej".

Powołując się na byłego ministra skarbu Wiesława Kaczmarka "GW" napisała, że prezesa Modrzejewskiego zatrzymano za wiedzą ówczesnego premiera Leszka Millera, by uniemożliwić zawarcie rzekomo niekorzystnego dla Polski kontraktu na dostawy ropy naftowej z Rosji.

Chodziło o wart 14 mld dolarów kontrakt, dający firmie J&S wyłączność na dostawy rosyjskiej ropy dla PKN Orlen, co miało zagrażać bezpieczeństwu energetycznemu państwa.

J&S Service and Investment Ltd. została utworzona przez dwóch Ukraińców z polskim obywatelstwem w 1993 r. w Larnace na Cyprze. W tym samym roku Petrochemia Płock (obecnie PKN Orlen) kupiła od niej pierwszą partię rosyjskiej ropy naftowej.

Według Petroleum Argus, międzynarodowej agencji informacyjnej specjalizującej się w badaniu rynku energii i paliw, firma J&S miała w 2003 roku 66,3% udziału w imporcie rosyjskiej ropy naftowej do Polski. Pozostałe 33,7% należy do rosyjskiego koncernu Jukos.

Kaczmarek powiedział też "Gazecie Wyborczej", że skład rady nadzorczej PKN Orlen był uzgadniany przez premiera i prezydenta z biznesmenem Janem Kulczykiem, który posiada 5,59% akcji płockiego koncernu.

Były prezes PKN Orlen Andrzej Modrzejewski ma być przesłuchiwany w związku z jego zatrzymaniem w 2002 r. przez funkcjonariuszy byłego Urzędu Ochrony Państwa (UOP).

Podczas poprzedniego posiedzenia komisja śledcza ds. PKN Orlen, 24 lipca br., przesłuchała obecnego ministra Skarbu Państwa Jacka Sochę, wicepremiera, ministra gospodarki Jerzego Hausnera oraz ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Marka Sadowskiego.

Komisja śledcza ds. PKN Orlen została powołana przez Sejm pod koniec maja. Do jej zadań należy: zbadanie konsekwencji zatrzymania przez UOP b. prezesa PKN Orlen Andrzeja Modrzejewskiego oraz prawidłowości działań prokuratury i UOP w tej sprawie, ocena kontraktów PKN Orlen pod kątem bezpieczeństwa energetycznego kraju i tego, czy tym kontraktom nie towarzyszyły prowizje. Zadaniem komisji jest także ocena nadzoru Skarbu Państwa nad tą największą polską spółką.

Przewodniczącym sejmowej komisji śledczej ds. PKN Orlen jest Józef Gruszka z PSL. Wiceprzewodniczącymi: Andrzej Aumiller (UP), Zbigniew Wassermann (PiS) i Roman Giertych (LPR)

Członkami komisji są: z SLD - Bogdan Bujak i Andrzej Różański, z Samoobrony - Andrzej Grzesik, z PO - Konstanty Miodowicz, z SdPl - Andrzej Celiński, Zbigniew Witaszek (niezrz.) i Antoni Macierewicz (RKN).

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)