Sejmowa komisja bankowa ustala listę świadków
Rozpoczeło się posiedzenie sejmowej komisji śledczej do zbadania sektora bankowego. Posłowie mają ustalić listę świadków, których chcą przesłuchać.
W ubiegłym tygodniu komisja określiła 18 spraw, którymi będzie się zajmować. Dotyczą one między innymi prywatyzacji Pekao SA, Banku Handlowego i WBK, powołania BIG Banku Gdańskiego oraz fuzji Pekao SA z BPH oraz działania nadzoru bankowego.
Szef komisji Artur Zawisza z PiS powiedział, że każdy poseł będzie mógł zgłosić świadków do sprawy, którą wniósł do zakresu prac komisji. Potem zostanie ustalona kolejność spraw, którymi komisja zajmie się w pierwszej kolejności, tak by z odpowiednim wyprzedzeniem wezwać świadków.
Członkowie komisji wymieniają wśród potencjalnych świadków nazwiska byłych premierów Jerzego Buzka i Kazimierza Marcinkiewicza, prezesa NBP Leszka Balcerowicza - który już zresztą został wezwany przed komisję w sprawie fundacji CASE i domniemanego konfliktu interesów. Padają też nazwiska byłych ministrów finansów i skarbu oraz byłych i obecnych prezesów banków.
Planowane na ten tydzień przesłuchania świadków, związanych z domniemanym konfliktem interesów Leszka Balcerowicza i fundacji CASE, na prośbę CASE, zostały przełożone i odbędą się za dwa tygodnie. Wówczas mają zeznawać między innymi prezes NPB i jego żona Ewa Balcerowicz, która stoi na czele fundacji.
Platforma Obywatelska chce, by bankowa komisja śledcza zajęła się najpierw sprawami przekrojowymi, a potem szczegółowymi prywatyzacjami banków. Taki wniosek zgłoszą posłowie PO.
Członek komisji Tomasz Szczypiński jest zdania, że taka kolejność rozpatrywania spraw jest logiczna.
Natomiast szef komisji Artur Zawisza jest zdania, że najpierw należy rozpatrzyć sprawy szczegółowe, a potem zająć się tematami przekrojowymi. Do tych ostatnich w opinii posła nie ma potrzeby zgłaszania teraz świadków. Artur Zawisza wyjaśnił, że świadkowie naturalnie wynikną podczas rozpatrywania poszczególnych spraw.
Komisja bankowa ustaliła, że zajmie się funkcjonowaniem nadzoru bankowego, działaniami instytucji, odpowiedzialnych za ochronę konkurencji i praw konsumentów, strategiami prywatyzacyjnymi poszczególnych rządów oraz zaangażowaniem parlamentu w prywatyzację. Rozpatrzy też 14 spraw dotyczących konkretnych banków.