Sejm zagłosował. Katarzyna Chmura trafi do KRS
Sędzia Katarzyna Ewelina Chmura dołączy do Krajowej Rady Sądownictwa. Kandydatka popierana przez PiS uzyskała konieczną większość w Sejmie. Jej wybór krytykowała opozycja.
20.05.2021 20:16
Sejm w czwartek poparł sędzię Chmurę zgłoszoną przez PiS do Krajowej Rady Sądownictwa. 229 posłów poparło prawniczkę, 32 było przeciw, wstrzymało się 11 osób. Dwóch posłów KP PiS znalazło się w grupie "wstrzymującej - to Zbigniew Girzyński oraz Michał Wypij. Z kolei posłanka KO Marta Wcisło poparła kandydaturę sędzi Chmury.
Sędzia Ewelina Chmura wypełni wakat po przejściu w stan spoczynku przez sędzię Teresę Kurcyusz-Furmanik. Debata przed głosowaniem była ożywiona - z nominacja do KRS nie zgadzała się większość partii opozycyjnych - zarówno Koalicja Obywatelska, jak i Lewicy zapowiedziały, że nie będą brać udziału w głosowaniu.
- Sejm ma prawo do powołania 4 członków do KRS i ani jednego więcej. Wybór sędziów przez Sejm do Krajowej Rady Sądownictwa jest niekonstytucyjny (...). Obecna władza ,stojąc przed przepaścią prawną ,zamiast zrobić krok wstecz, idzie do przodu. Łamiecie zasadę praworządności, na szali są fundusze europejskie, które zaraz Polska może stracić - mówiła Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO).
Sędzia Chmura w KRS. "Element dewastacji polskiego wymiaru sprawiedliwości"
Wtórował jej Krzysztof Śmiszek. - Mam poczucie zażenowania, tak jak setki tysięcy obywatele stojących w obronie niezależnych sądów i sędziów (...). PiS zasłania się ustawą, która łamie Konstytucję RP - mówił poseł Lewicy.
Z kolei Jacek Protasiewicz ocenił, że obecna KRS zamieniła się w "grupę internetowych hejterów". - Ta kandydatura to dalszy element dewastacji polskiego wymiaru sprawiedliwości - dodał polityk PSL. - Państwo mówicie nie na temat, ustawa o KRS bazuje na domniemaniu konstytucyjności - odpowiadał poseł PiS Marek Ast.
"Sędzia Chmura (ur. 1970 r.) ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim. Orzeka w wydziale rodzinnym i dla nieletnich sądu w Malborku, od stycznia 2021 roku jest przewodniczącą tego wydziału. Jest członkiem Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych" - czytamy w oficjalnym zgłoszeniu udostępnionym na stronach sejmowych.
Jeszcze przed rozpoczęciem posiedzenia Sejmu przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej domagali się odroczenia wyboru nowej członkini Krajowej Rady Sądownictwa. Według Kamili Gasiuk-Pihowicz wybór sędzi Chmury do składu Krajowej Rady Sądownictwa "jest bezprawne, doprowadzi do pogłębienia chaosu w wymiarze sprawiedliwości i zagrozi odebraniem Polsce pieniędzy z Funduszu Odbudowy".
KRS. Wyroki TSUE i SN: "obecny skład nie jest niezależnym organem"
Do Krajowej Rady Sądownictwa należą: Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego, Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, minister sprawiedliwości oraz jedna osoba powołana przez prezydenta, 4 posłów wybranych przez Sejm oraz 2 senatorów wybranych przez Senat. Na mocy nowelizacji ustawy autorstwa w PiS w 2017 roku 15 sędziów do KRS nominowanych jest przez Sejm. Europejskie instytucje zwracają uwagę, że taka nowelizacja jest niezgodna z prawem unijnym.
Na mocy wyroku TSUE, Sąd Najwyższy (Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych) orzekł, że KRS w obecnym składzie jest organem, który nie jest niezależny przez to, że wybór jej członków wadliwy. Dodatkowo członkowie organu są podporządkowani władzy politycznej. Jednocześnie nowelizacja ustawy o KRS stoją w sprzeczności z zasadą niezawisłości sędziowskiej. Potwierdziły to - w uchwale - połączone izby SN Cywilna, Prawna oraz Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.
Zobacz także