Sejm za reparacjami dla Polski?
Sejmowa komisja spraw zagranicznych zaakceptowała tekst uchwały w sprawie reparacji od Niemiec za szkody poniesione przez Polskę podczas II wojny światowej, wzywającą rząd do podjęcia działań w tej sprawie. Ma ona zostać przyjęta podczas porannej tury głosowań w Sejmie.
W czwartek sejmowa podkomisja komisji spraw zagranicznych po kilku godzinach sporów osiągnęła kompromis w sprawie tekstu uchwały.
Poprzedni projekt uchwały podczas posiedzenia dwa tygodnie temu wywołał w sejmie spore emocje. Jego wnioskodawcy - posłowie Koła Ruchu Katolicko-Narodowego chcieli, by Sejm zobowiązał rząd do wyegzekwowania od Niemiec należnych Polsce reparacji. Część posłów uznała taki tekst za zbyt ostry. Platforma Obywatelska złożyła do niego poprawki, SdPl przekonywała, że z Niemcami nie można rozmawiać językiem konfrontacji. Teraz, jak poinformował poseł SLD Tadeusz Iwiński, z SdPl udało się porozumieć.
W tekście znajdzie się zapis, że Polska do tej pory nie otrzymała należnych repracji wojennych za zniszczenia i straty materialne i niematerialne, wywołane przez niemiecką agresję. Sejm wzywa rząd do podjęcia stosownych działań w tej materii wobec rządu Niemiec - podkreślił poseł Iwiński. Dodał, że w projekcie uchwały jest także wezwanie rządu Niemiec o uznanie bezzasadności i bezprawności niemieckich roszczeń odszkodowawczych wobec Polski.
Antoni Macierewicz z Ruchu Katolicko-Narodowego powiedział, że wypracowana uchwała przecina wszelkie dwuznaczności w stosunkach polsko-niemieckich. To nam się należą repacje za II wojnę swiatową, to państwo niemieckie ma swoim obywatelom wyrównać wszelkie straty powstałe w wyniku II wojny światowej, którą państwo niemieckie wywołało - powiedział poseł. Jego zdaniem ta uchwała może poprawić relacje między Polską a Niemcami.
Intencją posłów nad nią pracujących jest, aby Sejm przyjął tekst uchwały przez aklamację.