PolskaSejm wznowił obrady

Sejm wznowił obrady

W piątek Sejm wznowił posiedzenie. Posłowie mają przeprowadzić głosowania m.in. nad projektem ustawy wiążącej się z wejściem Polski do systemu Schengen. Posłowie będą także głosować w sprawie nowego wzoru oświadczenia lustracyjnego.

W czwartek wszystkie kluby, w tym SLD z zastrzeżeniami, poparły projekt PiS wprowadzający nowy wzór oświadczenia lustracyjnego, w miejsce dotychczasowego, uchylonego przez Trybunał Konstytucyjny. Projekt zakłada też składanie ponownych oświadczeń według nowego wzoru przez osoby podległe lustracji.

W maju tego roku TK uznał za niekonstytucyjne 39 zapisów nowego prawa lustracyjnego z października 2006 r. Zakwestionował m.in. wzór oświadczenia, gdyż przewidywano w nim jedynie przyznawanie się do tajnej współpracy ze służbami specjalnymi PRL, a nie także do takiej współpracy z nimi, która wynikała z ówczesnego obowiązku ustawowego lub służbowego - jeśli polegała na przekazywaniu informacji "w zamiarze naruszenia wolności i praw człowieka i obywatela".

W głosowaniu posłowie będą decydować również o nowelizacji ustawy o systemie oświaty dotyczący form wychowania przedszkolnego.

Zgodnie z projektem, oprócz przedszkoli, które prowadzą zajęcia dla dzieci przez co najmniej pięć godzin dziennie, przez pięć dni w tygodniu, istniały też "publiczne formy wychowania przedszkolnego". Placówki te będą mogły prowadzić mniej niż pięć godzin zajęć dziennie.

W takich "alternatywnych przedszkolach" zatrudnieni będą wykwalifikowani pedagodzy, ale pozostałe wymagania, np. lokalowe, będą mniej rygorystyczne niż dla tradycyjnych przedszkoli.

Projekt przewiduje ponadto, że dzieci, które z powodu choroby lub niepełnosprawności nie mogą chodzić do obowiązkowej zerówki, będą mogły korzystać z kształcenia indywidualnego.

Ponadto w piątek Komisja ds. Służb Specjalnych ma kontynuować spotkanie z b. szefem MSWiA Januszem Kaczmarkiem. Spec-komisja rozmawiała z Kaczmarkiem już w środę, w czwartek - choć planowana - rozmowa nie odbyła się, bo wyjaśniane były wątpliwości prawne dotyczące legalności składania przez b. szefa MSWiA wyjaśnień bez uzyskania zwolnień z tajemnic.

Posłowie mają zająć się także rządowym projektem nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Źródło artykułu:PAP
głosowanieprojektlustracja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)