Trwa ładowanie...
dh3h5zo
12-09-2003 14:25

Sejm uregulował zawody regulowane

Sejm znowelizował ustawę o zasadach uznawania nabytych w krajach członkowskich UE kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych. Jej celem jest dostosowanie polskiego prawa w tym zakresie do ustawodawstwa unijnego.

dh3h5zo
dh3h5zo

W myśl nowelizacji, obywatel państwa UE, który nabył uprawnienia do wykonywania zawodu regulowanego (najczęściej jest to zawód prawnika lub lekarza) w swoim kraju, w momencie podjęcia pracy w Polsce musi przejść procedurę uznawania tych kwalifikacji - czyli stażu adaptacyjnego, praktyki zawodowej oraz zdać test.

Listy zawodów, których dotyczy nowelizacja, tworzą ministrowie w swoich resortach. Są to zawody, w których oprócz wykształcenia trzeba jeszcze posiadać dodatkowe dokumenty potwierdzające np. ukończenie szkoleń kursowych, aplikacji, badań lekarskich.

Nowelizacja obejmuje także zmiany w ustawie o ubezpieczeniu społecznym oraz o ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia. Dają one możliwość dobrowolnego, z inicjatywy wnioskodawcy - obywatela państwa UE - ubezpieczenia się w systemie ubezpieczeń społecznych i Narodowym Funduszu Zdrowia.

Ewa Kantor (LPR) podkreśliła przed piątkowym głosowaniem, że przyjęte zmiany prowadzą do nierównego traktowania obywateli polskich we własnym kraju i uprzywilejowanej pozycji obywateli Unii Europejskiej. Według niej, Polakowi trudniej jest uzyskać kwalifikacje do wykonywania zawodów regulowanych niż obywatelowi UE w Polsce.

dh3h5zo

"U podstaw sprzeciwu LPR-u w sprawie nowelizacji leży błąd logiczny, który polega na tym, że ustawa nie jest o nabywaniu kwalifikacji w Polsce przez obywateli UE, ale o uznawaniu w Polsce kwalifikacji już zdobytych w swoim rodzimym państwie" - powiedział sprawozdawca komisji europejskiej, która zajmowała się projektem, Jerzy Czepułkowski (SLD).

Obywatel UE, który zdobył kwalifikacje w swoim kraju, w Polsce je jedynie potwierdza. Dlatego też okres stażu czy praktyki jest krótszy, niż cała procedura uzyskiwania kwalifikacji przez obywatela polskiego w Polsce - zaznaczył.

Jak dodał, na zasadzie wzajemności, Polak który zdobył kwalifikacje w Polsce będzie również podlegał dodatkowym procedurom związanym z uznawaniem kwalifikacji w zawodzie regulowanym w krajach UE.

dh3h5zo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dh3h5zo
Więcej tematów